Morn!
Tenkte vi kunne ha nytte av å ha en tråd hvor vi kan poste alt mulig om klokker og diskutere fritt om alt som omhandler klokker, slik at vi slipper å starte en ny tråd for hver gang vi lurer på noe.
Updated!
Du burde invistere hardt, dette er en kjempedeal siden du kan betale med visaFor rundt 2 måneder siden kom det en mail til meg som het "Watch Shop". Jeg så på denne mailen som noe lureri. Vi kan ikke kjøpe Rolex for 2000 kroner. Det pussige er at de fremdeles er på nettet, hvor vi kan betale med Visa eller Mastercard, noe som ikke skulle være mulig hvis dette er svindel. "Alle" luksus urene koster ikke mer enn kr.2000. Er det noen på forumet som kan svare meg på dette. På forhånd takk.
For rundt 2 måneder siden kom det en mail til meg som het "Watch Shop". Jeg så på denne mailen som noe lureri. Vi kan ikke kjøpe Rolex for 2000 kroner. Det pussige er at de fremdeles er på nettet, hvor vi kan betale med Visa eller Mastercard, noe som ikke skulle være mulig hvis dette er svindel. "Alle" luksus urene koster ikke mer enn kr.2000. Er det noen på forumet som kan svare meg på dette. På forhånd takk.
Jeg er på nippet til å handle en PAM fra utlandet og jeg ble sittende å tenke på at samlingen nå begynner å ha en viss verdi. Forsikring av enkelte ur ble da en tanke, men ble litt usikker når det gjelder dokumentert kjøp fra utlandet og verdistigning over tid.
Hypotetisk tanke:
man går til innkjøp av en klokke fra utlandet til 30.000,- og har dokumentert denne inn med korrekt mva iht. kjøpspris. Denne modellen stiger så i verdi de neste årene på bruktmarkedet til 60.000,-, men papirer for opprinnelig innkjøpspris/mva ligger til grunn. har forsikret klokken med dokumentasjon fra innkjøp (papirer på takst/mva/fortolling).
Denne klokken blir så ødelagt eller stjelt og man sitter igjen med en forsikringssak, vil forsikringsselskapet se på opprinnelig takst og dokumentasjon, eller blir dette vurdert ut ifra dagens markedspris?
Jeg vil anta at man går etter markedspris da en Rolex som kostet 1500kr på 60-tallet er verdt betraktelig mer idag, men verdivurdering av klokker er vanskelig med utgåtte modeller osv.
Edit:
Fant en tråd om forsikring av klokke på TS, skjønner nå at det bør ligge en oppdatert takst av uret, men hvis dette ikke foreligger er spørsmålet likefullt reelt.
Du må forsikre klokken for en konkret sum, i henhold til dokumentert takst eller kjøpesum.
Stiger prisen må du øke forsikringssummen, da kreves trolig ny takst.