Hi-Fi tråden

Godt innspill! Alltid spennende med ting inn fra siden! De du nevner, iO6 er jo «gamle» (2020), ser iO8 er nyeste og ikke har noen medfølgende app og strengt tatt ingen eq. Hvordan opplever du det med dine?
Jeg bruker ikke eq med disse, synes du fungerer helt fint uten. Har hatt dem noen år, og bruker de til reising. Bruker ikke noen app, synes de fungerer helt fint som de er tunet fra fabrikk. Aner ikke hva slags DAC de har innebygget, men det funker. De erstattet et sett med Sony WH-1000XM3, og oppgraderingen av lydkvalitet var stor. Krispere, klarere, mer tyngde i bass uten å mudre det til, plenty med glitter i diskanten men fortsatt veloppløst og godt balansert. Og støydempingen (jeg vete det finnes bedre) fungerer fint. Har ikke testet iO8, men regner med de er på neste trappetrinn :)
 
Vi driver og endrer litt på romløsning nede for å skapet lite intimt hjørne rett foran peisen.
Drømmeplanen er en Erik jørgensen (fredricia) Canvas stol i teak, og noe head-fi.
Jeg kan veldig lite om dette og lurer på følgende dumme ting:
Er en liten forsterker mellom telefon og hodetelefon tilstrekkelig eller gir det en mye mer premium opplevelse med en forsterker på en hylle?
Jeg blir trolig Roon bruker ila året og kan sånn sett benytte roon på head-fi også, men er det noe vits å tenke på roon ready hodetelefonforsterker? Kansje pga dsp mulighetene?

Ang klokker med kabel under 10.000, har jeg peilet ut noen ok kandidater, har jeg oversett noe taes tips gjerne imot:
HiFiman Arya Stealth
Sennheiser HD 660S2
MEZE STRADA (ørliten budsjettsprekk)
FOCAL hadenys

Sist men ikke minst, er Fiio sine greier bra?
Er rundt to uker inn i eierskapet mitt av Sennheiser HD 660S2 paret med Audioquest dragonfly copper hvor jeg så langt bare har brukt mobilen som avspillingsmedium. Det er nok mer ytelse å få ut av bedre oppsett med 660S2 men enn så lenge er jeg veldig fornøyd, starter litt forsiktig siden dette er første steget inn i åpne hodetelefoner.
Er allerede veldig fan av det åpne lydbildet disse gir meg.
 
Er rundt to uker inn i eierskapet mitt av Sennheiser HD 660S2 paret med Audioquest dragonfly copper hvor jeg så langt bare har brukt mobilen som avspillingsmedium. Det er nok mer ytelse å få ut av bedre oppsett med 660S2 men enn så lenge er jeg veldig fornøyd, starter litt forsiktig siden dette er første steget inn i åpne hodetelefoner.
Er allerede veldig fan av det åpne lydbildet disse gir meg.

Jeg endte også opp med HD 660S2i forrige uke og paret disse mot en Fiio K11. Så langt veldig fornøyd og gleder meg til helgefri og tid til lytting.
 
  • Liker
Reaksjoner: Koonig
Jeg har i mange år vært interessert i lyd og bilde, går mest i stereo og konserter nå i det siste, men blir også endel serier og film på stream eller disc, eller musikk på hodetelefon riggen.

Det går mest musikk i Cd eller stream på TIDAL eller Roon. Har ikke plass eller tid til platespiller…

Håper snart jeg får satt opp et andre anlegg på Soverommet med Wiim Amp ultra, bd spiller og Xtz 99.26 i pianolakk som nå står i hjørnet ubrukt.

Høytalerne jeg bruker nå, fikk jeg fra et dødsbo mot en flaske rødvin.

Det er Canton Ergo SL-C med original Control unit som tror tids regulerer bassene...

Ergo var Cantons High end høytalere på midten slutten av 90 tallet. Jeg foretrekker de litt vinklet inn mot sweetspot, og et stykke ut fra veggen.

Det spiller meget bra og oppløst og med mye dynamikk og fundament i bassen, jeg har også Xtz 10.17 Edge subwoofer som jeg bruker til film og musikk avhengig av musikk sjanger. Når jeg bruker sub deler jeg på 60Hz.

Det jeg bruker som Forforsterker og til kino flerkanals er Yamaha RX-A4A, jeg bruker Xtz A2-300 til Diskant og mellomtone, og Xtz A2-400 til å drive bassene. Dette er gjort i biamp metode med Control Unit fra pre out før effekt. Slik som Canton råder til i manualen.

Yamaha står for romkorreksjon, og driver flerkanals til film og konserter samt styrer Subwoofer.

Argon Solo er streamer (skal snart erstattes av Node Nano) , Nad C516Bee er cd spiller i anlegget.

Som Hodetelefoner har jeg bl.a. Sennheiser HD660s2 og Ifi Signature Dac V2 og Ifi Signature Can true bass/XSpace EQ og Fiio Sr11 som streamer/Roon Endpoint og Fiio Dm15 r2r cd spiller.

f19c6215-026e-40e6-b2a1-994088337ea4-1_all_2975.jpg

IMG_0266.jpeg
IMG_0263.jpeg
IMG_0267.jpeg
IMG_0268.jpeg
f19c6215-026e-40e6-b2a1-994088337ea4-1_all_2445.jpg
2769.jpg
f19c6215-026e-40e6-b2a1-994088337ea4-1_all_2952.jpg
 
Redigert:
Takk for input og svar på min forrige post, det ble nye hodetelefoner til slutt.

Prøvde meg på Sony sine XM6, Sennheiser - både momentum 5 og HDB 630, B&W PX7S3.
Fikk også testet ut Dali iO8. Fin lyd på disse, men eneste EQ innstillingene er på selve hodetelefonen og er i kort et valg mellom Hi-Fi eller bass boost. Det ble enten for nøytralt eller for mye bass og lite detaljer.
Valget falt til slutt på B&W PX8 S2 - og jeg møtte Herren!

For en lyd!
Jeg har alltid vært glad i, og hørt mye på, musikk - men skikkelig leverandør av lyd har jeg ikke hatt så langt. Jeg har riktignok et par KEF LSX stående hjemme som spiller meget klart og fint, men noe virkelig Hi-Fi er det ikke.

PX8 S2 leverer et lydbilde, separasjon, klarhet, detaljnivå kombinert med skikkelig smell i bassen som får det til å gå kaldt nedover ryggen på meg. Kompleksiteten som kommer fram i lydbilde, og som jeg ikke har lagt merke til før, er enorm. Det er nesten en sorg, realiseringen av at jeg har vandret 40år på denne jorden uten å ha hat gleden av å eie slik musikkglede. Dette er som å gjenoppdage hele musikkbiblioteket mitt, og det gjør meg blank i øya

Når først investeringen er gjort, har kveldene gått med på lytting, justering av EQ og testing av diverse streamingplatformer - kablet selvfølgelig.
Spotify er noe motvillig lagt på hylla. Det finnes dessverre ikke bedre app i dag for å oppdage ny musikk, men begrensingene i lossless gjør selvfølgelig Spotify uaktuelt nå som man tilhører fiffen…

Da stod det mellom Apple Music, Tidal og Qobuz for lossless.
Jeg vet ikke hva det er med Apple Music, men det er noe med deres mastere eller hva det er, men fikk liksom ikke låtene til å høres ut slik jeg mener de skal.
Tidal er solid, men mangler i mine øyne (øre) litt snert i bass og f.eks. cymbaler forsvinner også litt.
Så da har jeg endt opp med den definitivt verste appen, Qobuz - men det som meg oppfattes som den klart beste på lyd.

Som nevnt lenger opp, musikkgleden er gjenoppdaget eller i allefall forsterket, og jeg er redd jeg er i ferd med å skli ned i kaninhullet. Det har jeg ikke råd til. Vi spøker med at «de andre er verre» men Hi-Fi entusiaster er definitivt verst.(Det er ikke nødvendigvis negativt ment). I det minste pusles det med tanken på en sub til KEF´ene

Uansett, for å konkludere. Er du på utkikk etter nye hodetelefoner så kan jeg på det sterkeste anbefale PX8 S2, og særlig parret med Qobuz (de tilbyr 60 dager gratis prøvetid). De leverer så inni hampen sammen!