Depositum betalt

FE642F90-99E4-43E9-9E45-2EC8FAB8E229.jpeg

Bumper tråden bare fordi jeg gleder meg.
(Bilde har ingenting med min klokke å gjøre.)
 
Hva tenkes det om gravering? Tror jeg har bestemt meg for å kun en liten illustrasjon (som på bildet), men åpen for innspill.
Vis vedlegg 295099
Gravering hvor? På balansen eller på 3/4-platen? Jeg er kjempe fan av gravering på balansen, men ikke så fan av gravering på platen. Men kult med litt dekorasjoner som er vist her :)
 
Gravering hvor? På balansen eller på 3/4-platen? Jeg er kjempe fan av gravering på balansen, men ikke så fan av gravering på platen. Men kult med litt dekorasjoner som er vist her :)
Det blir på platen, som nederst til høyre. Får høre med de om hva de syntes.
 
  • Liker
Reaksjoner: mph90
Nå teasers på gang eller? Make and model, farger? :)
Kort fortalt: 99.2 M i 40mm som har subsekund og gangreserve. Midnattsblå, keramisk skive og hvite visere og tall med lume. For urverket blir det rodium og frosted.

Litt høyere opp i tråden ;)
Mens vi venter. Her er litt av det som ble brukt som inspirasjon ved valg av model og finish.
Vis vedlegg 283322
Vis vedlegg 283323
Vis vedlegg 283326Vis vedlegg 283324
Det blir noe av hver av disse i min klokke i tillegg til noen andre små endringer.
Dette er nok første klokke jeg kjøper for å feire noe.
Jeg blir 30år i Oktober, så det blir en feiring at jeg har overlevd tyveårene, men dette har ikke så stor vanskelighetsgrad. Det som er større er at jeg også fullfører en doktorgrad til høsten (forhåpentligvis). Noe som har opptatt livet i nesten 5år er verdt å feire.

Så hvorfor ble det en Dornbluth. Dette er sammensatt.
Jeg har sett for meg litt forskjellige klokker for å feire. Har vært innom Datejust, Speedmaster, Reverso, Tank etc. Det er mye å velge i.
Tanken om noe tilpasset mine ønsker kom snikende på, men disse er jo ofte dyre, og med et budsjett rundt kostnaden av en Datejust kan det være vanskelig. Derfor er Dornbluth høyt på lista. Etter å ha lest meg opp på historien og runda YouTube følte jeg at det var en klokke som passet godt. De passer også det jeg ser for meg estetisk sett, en klokke jeg kan ha glede av lenge og som forblir relevant.

Så da er merket valg, men så er det mange andre valg som skal gjøres.
Først, modell. Gitt budsjett var det ikke aktuelt med in-house urverket, men det modifiserte Unitas urverket. Dornbluth erstatter vel 70% av dette uansett. Deretter vil jeg ha en størrelse som passer meg, 42mm blir nok for stort, men det er spesielt tykkelsen jeg er sensitive til, derfor ble det 40mm kasse som er 10mm tykk, pluss krystall.

Som bildene over hinter til ble 99.2-M modellen valgt, altså med up-down gangreserveindikator. Deretter er det skivematerial som må velges og da var valget lett, Dornbluth lager keramiske skiver med en tekstur som kan minne om emalje. Igjen, for å ha en tidløs estetikk falt valget av farge på midnatt-blå, ala. Breguet over. Denne skiven blir gravert for hånd vet hjelp av en maskin som skalere opp (husker ikke hva den heter). Så hva skal disse graverte tallene fylles med. Jeg gikk for superluminova da dette skal være en hverdagsklokke. Viserne er også dekket av lume.

For urverket er det noen finisher å velge mellom. Her falt valget på black rhodium som er vist på bildet over, men med frosted finish og ikke Geneve-striper. Personlig gravering av urverket er også mulig og jeg tenker å gravere noe som refererer til doktorgraden, men ikke bestemt meg enda, og vil ikke jinxe det ved å forplikte meg til dette.

Dette er et veldig spennende prosjekt og jeg kommer til å oppdatere når jeg vet mer. Levering er estimert mars/april neste år så blir litt forsinket i forhold til feiring, men det er det verdt.
Legger ut bilder om jeg får noen fra Dornblüth utover dette.