Dagens middag

Spennende! Encona har en god del spennende varianter - som du sier, med en twist. Har tro på flere spennende innspill her. :)

her er et knippe utvalg av hva jeg leker med hjemme..
på arbeid derimot hviler Daves Ultimate bl.a, hver torsdag er det - hvem gir seg først :cool:
13C3A7AB-054F-4277-938C-BB4FA5E32BFB.jpeg
 
  • Liker
Reaksjoner: Oddemann
Lammeskank er noe av det beste jeg vet
Del gjerne oppskrift på denne! Lammeskank er fantastisk. Jeg har falt fullstendig for denne oppskriften fra Jamie Oliver og disker den gjerne opp - de siste to årene har vi hatt den på julaften til stor suksess.
 
Ah, Dave’s Insanity sauce... Herregud for en perle..
Jeg ser Marie Sharp’s der også, det var denne som ble intro for meg. Marie & kyllingklubber til Dave’s på pizza:ROFLMAO:
Mtp Dave’s, er du på opplevelsereise eller smak?

Med Dave’s så blir det litt begge deler. Fungerer utmerket med en t-skje i en god chili con carne.
 
Del gjerne oppskrift på denne! Lammeskank er fantastisk. Jeg har falt fullstendig for denne oppskriften fra Jamie Oliver og disker den gjerne opp - de siste to årene har vi hatt den på julaften til stor suksess.

Gjør det rimelig enkelt.
Finn frem en støpejernsgryte som er stor nok til å romme det antall lammeskank som skal tilberedes.
Start først med å varme opp par spiseskjeer nøytral olje. Svi skankene godt slik at de får en fin stekeskorpe. Når det er gjort, så ta ut skankene å sett de til siden. Så freser man en stor gul løk, par gulrøtter og par stilker stangselleri (mirepoix). Klem flat par hvitløk som også få være med i gryta og la det surre og gå til grønnsakene er ferdig blansjert. Hiv også oppi par laurbærblad, og en boks med hermetiserte tomater, og par spiseskjeer tomatpurre, litt vann og en dæsj rødvinseddik. Så tar du tilbake lammeskankene. Legg de flate så de dekkes sånn halvesis opp av tomastsausen. Etterfyll litt vann om det er for lite veske i gryta. Skankene skal ikke kokes under vann, men braiseres med mindre veske om du forstår.
På med lokket, Inn i en forvarmet ovn på omlag 150 grader, og om ca. fire timer så er skankene ferdige.
Jeg servere dette med en potetpurré, ratatouille og kraften fra tomatene og lammeskanken.
Nytes med en Chianti Classico, eller hva med en Barbera d'asti.
 
Lyst til å dele oppskrift/fremgangsmåte? Har lenge hatt lyst til å prøve meg på baguette baking, men har ikke klart å ta steget inn i den verdenen ennå...

Det finnes veldig mange forskjellige oppskrifter. Skal man være tro til den franske oppskriften som så er det bare fint hvetemel, salt, gjær og vann som skal brukes. Det som gjør den virkelige store forskjellen er par ting. Hvor lenge deigen eltes, hvilken temperatur deigen har, hvor lenge deigen heves (dette må sees i forhold til mengde gjær), og elte/foldeteknikk.
I min oppskrift på siste to stk. baguetter brukte jeg følgende oppskrift for to stk baguetter på 300 gram stk

Fint hvetemel: 357 gram
Salt: 11 gram
Tørrgjær: 6 gram.
Vann: 232 gram

Siden dette er en liten batch så blend alt sammen med en sleiv/stor skje til det blir en fast masse.
Så elt det med kjøkkenmaskin i 16-18 minutter.
Brett/fold deigen sammen slik at den blir en jevn fin ball, men sømmen i bunn.
Dekk bollen til med plastfilm, og et håndkle. Plasser så bollen på et lunt sted å la deigen bli dobbelt så stor. Hos meg er det enten i varmeskuffen, eller ved ovnen som nå forvarmes. Dette tar ca. par timer.
Neste steg er å forme baguettene. Her ligger det mye teknikk, og det kreves en del øving før det sitter. Jeg jobber fortsatt med saken :)
Del så deigen, i dette tilfellet i to emner á 300 gram. Klem deigen flat med håndflaten, brett så deigen i to, rull deigen innover. Tenkt at du skal rulle en sigar. Dette gjør du par, tre ganger, og til slutt rulles deigen mens du strekker den. Topp og bunn skal være tynnere enn midten.
Så skal baguettene etterheve på et lunt sted til de blir nesten det dobbelte i størrelse.
Jeg bruker kjøkkenhåndkle som jeg strør mel på. Fungerer like fint som disse lindukene som kokkene bruker.
Thick-Fermented-Linen-Cloth-Proofing-Dough-Bakers-Pans-Bread-Baguette-Baking-Mat-Baguette-Cotton-Fermentation-Cloth.jpg

Nå kan du forvarme ovnen til 250 på topp og bunnvarme, stekes midt i ovnen. Skal man bake baguetter i flere i høyden så sett på ovnsvifta på 230.
Når det så er tid for å steke baguettene, så snitt et kutt fra toppen av baguetten til bunn. Bruk en tapetkniv eller en rotkniv. Dette gjør at baguettene får muligheten til å "vokse" når de stekes.
Hiv baguettene inn på en pizzastein, pizzastål, eller på et bakebrett. Her er det mange forskjellige meninger om hva som funker best.
Men husk å hiv innpå noen cl. men vann i en ildfast form, eller et bakebrett som står på nederste rillen. Dette gjør at man får dampet baksten skikkelig å dette er med på å danne den deilige skorpen man skal ha på skikkelig fransk baguette.
Stek baguettene i 10 minutter, så settes døra på gløtt de siste 3-5 minuttene. Her er det viktig at døra er på gløtt, ellers så slipper man for mye varme ut. Det man ønsker er å kjøre ovnen så tørr som mulig slik at skorpen blir crisp, ikke myk.
La baguettene få hvile på en trådrist i 15 minutter før du skjærer de opp.
IMG_3114.JPG

IMG_3117.JPG