Bilsnakk

Nå overdriver du skikkelig.
Super vinterbil! Ikke like stabil som 5-serien i 120 km/t, men livsfarlig?
Trenger du et oppfriskningskurs hos kjørelærer?:D
Nei. På sørlandet funker den nok om vinteren, men mine kom ikke ut av gårdsplassen en gang, med 10 cm nysnø. TC er ikke mulig å slå helt av bare redusere effekten, til ca. 30%, men selv da griper den inn for fort, slik at du ikke kommer noen vei.
«Sykkelhjulene» er utrolig ustabile i høye hastigheter.

Og nei jeg trenger aldeles ingen oppfriskning i kunsten at kjøre automobil, etter nu å innehavet førerkort for dette fremkomstmiddel, lige fra den andre halvdel af det forrige århundrede, så pass Dem for sådanne insunierende fremsagn.
 
Jeg/vi er faktisk veldig fornøyd med 2018 Model S 100 D generelt totalt sett, men jeg har ikke lyst å eie den uten garanti eller reklamasjonsrett, og er veldig usikker på hva som blir neste bil (har ikke tenkt å kjøpe nær million-bruksbil ny igjen). Hvis det er mulig å kjøpe forlenget garanti kommer jeg trolig til å gjøre det, for ser ikke noen andre gode/store grunner til å bytte bil. Kundeservice til Tesla er litt bingo. Det er ikke mulig å diskutere eller bli enige om et kompromiss dersom de mener noe ikke er feil/dekkes av garanti/reklamasjon. På den andre siden har jeg fått god hjelp og service på ting de "tar på sin kappe", blant annet ved å svinge innom uten time på kvelden, i tillegg til å få låne bil. Dette er IKKE vanlig i resten av bransjen generelt såvidt jeg vet...

Med 21" felger og gode dekk (Michelin PS 4S) og litt senket (blir også litt stivere), så synes jeg faktisk den også er OK å kjøre inspirert med (med så lavt tyngdepunkt), men når den presses helt til kanten kjenner man fort vektetn og at understell ikke responderer som en sportsbil... Skulle bare mangle med den vekten uten at det er noen P-utgave eller lignende..

Liker:
-Alltid varm bil og "full tank" på morgenen, samt varme/nedkjøling via app.
-God plass til både folk og bagasje. (2 voksne, 3 barn med helgeoppakning inkludert ski/brett inni bilen!).
-Google kart og Spotify
-Senking/heving (inkl hukommelse/automatisk heving ved fartsdumper)
-Kraft/akselerasjon
-Kontant respons
-Lettkjørt til å være stor/tung bil
-4-hjulstrekk
-Rekkevidde
-Tesla-ladenettverk (det er veldig sjelden vi kjører nær tom, og sjelden vi trenger lade. Kun ferie/helgeturer).
liker ikke
-Autopilot på langtur/kø
-Oppdatering av funksjoner og forbedringer av software, men kun til en viss grad (bilen skal vel virke fra dag en?)
-Utsende (med visse modifikasjoner som toning, senking og "chrome-delete").

Liker ikke:
-Småfeil som streikende håndtak, fukt i bakluke, baklys og bremselys, panserlås.
-Amerikansk byggkvalitet. Ting løsner lett. Seter er bra, men ikke BMW-bra...
-Feil som Tesla mener ikke er feil. (setebelte til barna "låste" seg stramt. Skal være slik ifg Tesla. Dugg i lamper; skal være sånn).
-Supertreg skjerm/interface. Jeg er skråsikker på at den ikke var like treg i starten.
-Ladekabel (eller bil) feil (særlig når Tesla ikke gidder feilsøke skikkelig, og jeg ikke får noen ny kabel med blått adapter siden den har utgått...
-At Tesla bytter bakrute og/eller fjerne soting av bakrute uten å si fra/informere ifm. bytting av bremselys pga. fukt
-At Tesla byttet innerste baklykter uten å si fra når det ikke var det den var inne for eller nevnt av meg
-At softwareoppdateringer ofte fikser en ting, men medfører noe annet dritt...
-Dyr og dårlig mat ved ladestasjoner
-En søndag innimellom hvor vi vil hjem fort fra langtur men MÅ stoppe litt ekstra og lade, men det er som regel snakk om 20-40min.
-Frykt for mye og/eller dyre feil etter garanti/reklamasjonsrett utløper...


(I hverdagen savner jeg forøvrig ingen motorlyd, og har annen bil som veier opp det behovet på kosekjøring.)
 
Har en god kompis i Kristiansand. Han bruker I3 til hytta øverst i Setesdalen året rundt.
Daglig pendler han ca 30 minutt østover på motorveien i ca 120 km/t
Han skryter av bilen, og han er «bilmann» som bytter biler like ofte som andre vasker bilen (sånn ca). Han finner som regel noe galt med alt han kjører, men I3 er han tydeligvis veldig fornøyd med. Både på vinterveier og i høy hastighet.
 
  • Liker
Reaksjoner: Rød
Midt oppi alt Tesla-styret må jeg bare slå et slag for Polestar 2. Programvaren er katastrofal, rekkevidden dårligere enn Tesla - men jeg velger den 100 av 100 ganger fremfor alt Tesla noensinne har laget rett og slett fordi det er en ordentlig godt bygget og designet bil laget av folk som åpenbart bryr seg om bilkjøring. Tesla er f-eks helt ute å kjøre når det gjelder tuning av demping, mens Polestar har truffet planken perfekt!

Med eller uten PP?
 
Jeg har aldri prøvd den, men den har jo like brede dekk som en sykkel så den kan umulig være veldig stabil i høye hastigheter.
Norge har Max 110 og bilen har hjul i alle hjørner, så no prob.
I tillegg er den jo så godt som feilfri, så i3 er den perfekte bilen man bruker lokalt.
Personlig er jeg ikke klar for helelektrisk bilpark, så kona kjører 5-serie bensin som er vår turbil.
i3 er familiebilen lokalt.
 
  • Liker
Reaksjoner: GrimReaper
Norge har Max 110 og bilen har hjul i alle hjørner, så no prob.
I tillegg er den jo så godt som feilfri, så i3 er den perfekte bilen man bruker lokalt.
110 i en i3?! Da gjelder det å holde godt fast i rattet, ellers vingler den voldsomt.
Feilfri i3, da har du vært heldig! Mine førte til at jeg var så mye på verkstedet at jeg nesten ble invitert med på deres julebord, siden mange trodde jeg jobbet der.
 
Måtte le av kommentaren til en kompis etter å ha lånt en slik.

«Når man kjøper Rolls-Royce på Wish»:mrgreen:
BB778239-595E-4C7A-BB8F-A2658DEEB743.jpeg
 
Redigert:
Denne er jo så glorete at den blir kul. Hvordan opplevde du/din kompis den?
Både/og. Var ikke så mye han sa, men med en pris på 800K, så bør man forvente bedre feel.
Hongqi-gruppen på Facebook er visst ganske interessant :)
 
Ja - på sommerføre i urbane strøk. Jeg har hatt 2 stk i3 - aldri mer, helt håpløs på vinterføre og livsfarlig i hastigheter over 100 km/t.
Her må jeg støtte opp under @Gin!
@GrimReaper IKKE kjøp i3.
Jeg hadde en i3 som en lånebil i 2-3 måneder i 2020. En da ganske ny bil. Det er det j**ligste og farligste jeg noen gang har kjørt.

Jeg bytter bil hver 6.-12. mnd og har eid og kjørt mye forskjellig. I3 var på nivå med en ‘65 modell engelsk bil jeg hadde i mange år.
Jeg hadde også en ‘72 modell japaner i mange år. Den var betydelige bedre (les stabil og bedre skrudd sammen) enn denne i3.

Jeg kjørte i3’en på langkjøring og bykjøring. Jeg er enig at den er ok til bykjøring på sommeren, men på vinter blåser det igjennom bilen så du må ha på vinterjakke hele tiden.
Og ikke finn på å kjør forbi en lastebil på motorveien med en i3. Det er risikosport og livsfarlig.

Jeg har aldri kjørt en slik buddy eller hva de plastbilene heter, men ser for meg de er ganske like som i3.
 
  • Wow
Reaksjoner: Rød
Rart man kan ha så forskjellig oppfatning av biler - les i3. Jeg har hatt i3 i noen år som bybil og har lekebiler ved siden av. Ikke hatt ett eneste problem - og to barn i baksetet funker finfint. Den er helt gull på vinterføre - jeg har konsekvent skrudd av/på antispinn så tillater en liten sleng med rumpa i alle kryss og svinger ;)
Bruker forvarming hver dag og sliter definitivt ikke med kald bil på vinteren. Syns heller ikke motorveikjøring er noe problem så kan ikke forstå annet enn at bilene over har hatt problem med hjulstilling? Klart den ligger ikke plantet som en sportsbil i 130 men er heller ikke ustabil.

PS: Og antispinn kan skrues helt av så man kan gå bananas på en øde parkeringsplass ;)
 
  • Liker
Reaksjoner: Rød