Endgame – hva er ditt mål?

Helt enig med deg @Kenneth R! Det blir ikke mye hobby om man ikke gjør utskiftinger.

Klokker er ikke hobby for meg. Det er en sykelig lidenskap. Siden det tok helt villt av for snart 30 år siden har det minimum gått en time hver dag til fordypelse. Om flipping er en forutsetning? Nei!

Dette er min 4 siden tidlig 90tall. Fordi jeg er fantasiløs? Nei. Vi har alle våre innfallsvinkler. Min er pakk lett. 1 klokke. Da blir det en Aquatimer foran en perpetual. Ville jeg hatt en Blancpain Trilogy Perpetual i gult gull? Å så jævli. Den hadde ikke holdt så lenge. Og å hatt den snurrende i en tørketrommel mens jeg var ute på fant det hadde jeg bare ikke fått til.

Sløkka? Ja så visst. 1000 klokker jeg vil ha. Men jeg vil alltid ha den på meg. Da blir det som det blir.

Hva jeg synes om flippere? Helt topp, de gjør bruktmarkedet spekket med flotte ur. Og så synes jeg det fint at folk gjør det de vil. Det gjør jeg.
 
Jeg har alltid definert mine ur som "Toolwatch" , skal brukes under alle omstendigheter og tåle juling. Det har ført til at jeg stort sett har dykkerur som submariner og sea dweller, ulempen min er at jeg aldri selger. Har jeg brukt et ur i tjeneste over lengre tid har jeg ikke hjerte til å flippe det. Patek, Lange, FPJ og mange andre er flotte ur men tiltaler meg ikke, de blir for "pene" og skjøre.

Finn deg et "tema" og hold deg til dette.

Vis vedlegg 81027
Skulle ønske jeg var som deg, @Tom Henriksen :D

Uoppnåelig grail i 2013/14:
C6A39BFC-8AEE-4B4E-B96A-8BDE000144C3.jpeg


Ble min og trodde jeg var i mål... og jeg er på en måte det, men søken etter neste er der.
Heldigvis :D
BA6CD1EF-0D3A-4B6A-A358-55C505522C6D.jpeg
 
Redigert:
Klokker er ikke hobby for meg. Det er en sykelig lidenskap. Siden det tok helt villt av for snart 30 år siden har det minimum gått en time hver dag til fordypelse. Om flipping er en forutsetning? Nei!

Jeg ser at jeg kunne vært heldigere med ordvalget mitt, og jeg mener selvfølgelig ikke at det er en forutsetning å flippe for å holde liv i hobbyen/lidenskapen. Det er derimot en av flere muligheter for å realisere eventuelle nye anskaffelser, og kanskje også kvitte seg med litt dødvekt ref. det å pakke lett. Flerklokkeri er nok min preferanse pr. i dag, men jeg tror nok at det er som med andre ting at man blir lettere til sinns jo færre av dem man har.
 
"Kvalitet foran kvantitet" er etablert som en absolutt sannhet her på TS, men hva er meningene om verdi kontra opplevd kvalitet, og hvor mange ur trengs for å dekke ethvert behov? :confused:
En problemstilling som plager meg om dagen er et spørsmål jeg fikk av samboeren, da hun ville vite hva som var målet mitt med denne hobbyen. Om jeg ikke har misforstått, så er det vel det som kalles «endgame»? Som rimelig fersk "WIS", så klarer jeg ikke en gang å forestille meg hva det skulle være. –Er målet å kjøpe én hinsides dyr klokke som passer enhver anledning (om det i det hele tatt finnes et slikt ur), eller skal skuffer og skap fylles til randen av forskjellige ur med forskjellige bruksområder, komplikasjoner og farger? Jeg vet i alle fall at det ikke er noe mål å ende opp på TV-programmet «ekstreme samlere». Det må finnes en mellomting tenker jeg, men hva er egentlig den gylne middelvei? Inntrykket mitt etter å ha lest igjennom flere tråder her inne er at mange drømmer om å bli en «one-watch-guy» på sine eldre dager, men det er helt sikkert noen som har andre planer også. Her må en (slags) meningsmåling til!

Mitt spørsmål er altså: hva er ditt mål?
Forslag til svar: Sluttilstand er nådd når jeg har [X antall] ur, beholdningen består av [modell(er) eller kategori(er)], og jeg ser for meg et budsjett på cirka [x kr].

PS. Bilder av klokker er alltid stas.;)

Mitt endelige mål er når jeg har en klokke til enhver anledning.
Jeg har en beater (SKX009) for de gangene jeg vandrer rundt i sørøst Asia. Jeg har en svart dressklokke (Seiko SARB033) for de gangen jeg skal på fest. En Nomos skal anskaffes i løpet av året (eller neste år). Har lyst til å dress klokker i forskjellige farger (svart, hvit, blå, rødbrunt). Har en Seiko alpinist til de gangen jeg vandrer i den norske skauen.

Har lyst på en Explorer (hvis den er bygd for en tur opp Himalay da klarer den en tur ned en slalombakke), en eller annen GMT (London er jo i en annen tidssone og Arsenal vinner jo ikke kamper uten meg på tribunen), speedy (når jeg trenger å time steaken). Og endelig en Omega Master Co-Axial og Grand Seiko Spring Drive, mest fordi jeg elsker teknologiene bak.
 
Mitt endelige mål er når jeg har en klokke til enhver anledning.
Jeg har en beater (SKX009) for de gangene jeg vandrer rundt i sørøst Asia. Jeg har en svart dressklokke (Seiko SARB033) for de gangen jeg skal på fest. En Nomos skal anskaffes i løpet av året (eller neste år). Har lyst til å dress klokker i forskjellige farger (svart, hvit, blå, rødbrunt). Har en Seiko alpinist til de gangen jeg vandrer i den norske skauen.

Har lyst på en Explorer (hvis den er bygd for en tur opp Himalay da klarer den en tur ned en slalombakke), en eller annen GMT (London er jo i en annen tidssone og Arsenal vinner jo ikke kamper uten meg på tribunen), speedy (når jeg trenger å time steaken). Og endelig en Omega Master Co-Axial og Grand Seiko Spring Drive, mest fordi jeg elsker teknologiene bak.
Håper du er på plass på Wembley idag da! :D
 
Hvis jeg en dag slutter å oppdage, drømme og tilslutt kjøpe/bytte meg til nye klokker enten fordi jeg er fornøyd med boksen, eller bare har mistet interessen, så er det mulig det er end game, men det er overhodet ikke et mål i seg selv.

Jakten er halve moroa, og jakten på noe nytt er som regel der hele tiden, selv rett etter å ha kjøpt en Grail. Hvis ikke dukker den trolig opp igjen på et eller annet tidspunkt, og der er dette som gjør det til en hobby.

Jeg er også litt som Tom, selger sjelden, men samtidig er det en nødvendighet, spesielt fordi boksen ikke bare består av grailer/uunverlige modeller.

Jeg grublet også mye i starten for hvordan bygge opp en samling, spesielt med tanke på å ha noen mål/prioriteringer og bergense seg i forhold til bare å kjøpe alt man har lyst på. Jeg har ikke kommet i mål med prinsippene mine, jeg har noen, men som regel er det tilfeldigheter som bestemmer både hvilke klokker jeg drømmer om, og kjøper.

Jeg misunner og respekterer dog veldig de som kjøper seg en eller få klokker, og er fornøyd med den/de resten av livet. (Men da kan det vel diskuteres om det er en hobby?).

Har selv få personlige tilknytninger/jubileer forbindelser til klokkene mine, men noen minner er det selvsagt. Poenget er at en klokke man har fått eller anskaffet ved en milepæl, oppnåelse av mål eller en spesiell hendelse i livet settes mer pris på, og bør aldri selges.

Hva er mitt mål?
-Mitt mål er stort sett en eller flere klokker jeg har fått øynene opp for, tenker på og kanskje drømmer om. Helt til den havner i boksen, da finner jeg et nytt mål.

Hva er meningene om verdi kontra opplevd kvalitet?
-Jeg er selv for en variert samling, og fokuserer på value for money, uansett prisklasse. Og så er det "dessverre" slik at verditap/stigning er faktisk en større del av regnestykket for min del, enn kun kjøpsprisen. Det er EN av grunnene til at jeg har, og har hatt mange Rolex. Men jeg presiserer at det er fordi jeg også LIKER Rolex sine sportsmodeller. Synes også endel andre, f.eks. Omega, Tudor, Oris og seiko modeller gir mye for pengene. Har dog solgt noen av de, da de har blitt lite brukt fordi noen av Rolexene vinner kampen om armtid.

Hvor mange ur trengs for å dekke ethvert behov?
Da må man først definere behov.
-For å lese av tiden - ingen.
-For å ha en av hver kategori/type klokke? Det er ikke et mål i seg selv for min del, og er meget vanskelig å definere kategorier (men jeg har grublet mye på dette).
-For å tilfredsstille behovet om å beholde de klokkene man er mest "glad i"? Tenker selv tanken på å selge mest mulig, men det hadde vært meget vanskelig å prioritere om antallet skulle vært lavere enn 7.

Som jeg begynte med, så har jeg ingen spesielt gode mål i forhold til hva boksen skal inneholde for å bli en "komplett" samling, har både variasjon i merker, prisklasse og type klokke.

Det kan sikkert uansett være lurt å sette seg selv noen begrensninger, spesielt av økonomiske hensyn, f.eks. maks antall i samlingen eller maks verdi.

Når det gjelder mål for enkeltklokker, er det gjerne disse tingene jeg tenker på (ikke alle lar seg forene - ingen regler uten unntak);
  • Gi mye valuta for pengene
  • Ikke tape seg for mye i verdi (for da må jeg finne en annen rimeligere hobby!)
  • Ikke koste mer enn 100k
  • Være komfortabel
  • Være vanntett
  • Ha god lesbarhet og god lume
  • Komme på lenke
  • Ikke være for stor
  • Ikke være for flashy
  • Være noe ikke alle andre har, f.eks. sjelden modell og/eller vintage
  • Ha egenskaper som reflekterer meg/mine interesser, (f.eks. praktisk, moderne teknologi/egenskaper, ingeniør, kvalitet, bil/racing)
Og det er sikkert mer moro og meningsfylt å ha noen litt mer konkrete mål for helhetlig samling, enten en av hver kategori, eller en samling basert på en kategori (som Toms) eller lignende. Men inntil man har definert seg noen slike mål, så er det vel bare å gå for det man føler for underveis? :)
 
Redigert:
Fra min egen galleri tråd, lenke i signatur.

Jeg definerer mitt "behov" eller kanskje heller ønsker for ur, etter følgende kriterier og klasse inndeling:
1) "Hverdags" / fritids-jobb ur; Rolex SD4K gjør for tiden denne jobben.
2) "Dress Down" / fritids-jobb ur; Pam00662 gjør for tiden denne jobben.
3) "Dress Up" / fritids-jobb ur; Venter nå på noe fint til dette bruk;).
4) "Beater"; I dag er dette Tissot T-Touch Titan.

Jeg går omtrent aldri i dress og eier ikke et slips, så jeg er meget komfortabel med og ikke eie et spesielt eksklusivt ur til dress bruk.

Jeg har satt et tak for meg selv og samtidig kun eie maks. 4 ur.
Har jeg flere enn dette, så er min erfaring at enkelte da aldri blir brukt.

Jeg har også satt et tak på at hvert ur ikke skal koste mer enn maks ca. kr 100.000.-
Dette selvfølgelig basert på min økonomi, men også for å holde (forsikrings + service) kostnadene og ikke minst angsten nede.
Mine ur skal nemlig kunne brukes avslappet og være med meg hvor som helst, uten at jeg må gå å være bekymret for skade/tyveri/tap/ran o.l.- de er jo forsikret.
 
Jeg liker den listen!

Mine grails endrer seg hele tiden, men målet er til syvende og sist å ha en variert klokkesamling som dekker alle anledninger.

Jeg prøver å tenke ulike typer -- divers, dress, pilot etc -- men også variasjon i komplikasjoner og farger. Samtidig merker jeg det er litt skummelt å tenkte for mye på helheten, for det kan fort bli til at man kjøper en klokke for å dekke inn et "hull" i garderoben, uten å nødvendivis ha sterke følelser til den konkrete klokken.

I dag har jeg en svart Submariner, hvit Nomas Tangente og mørk Nomos Club Campus.

Har 3 mål:

1. Jeg vet jeg vil ha en blå klokke, men er fortsatt usikker på om dette skal være en billig seiko diver, en flottere omega seamaster, eller noe helt annet.

2. Jeg vil ha en kronograf. Junghans Max Bill Chronoscope frister veldig.

3. Og jeg vil ha en mer tradisjonell kalenderklokke fra en av de 3-4 store. Så langt er favoritten en eldre Vacheron Constantin Patrimony Perpetual Calendar --- de er også priset hyggelig, starter på 100K på chrono24 -- men jeg har på følelsen at service er et enormt tid- og kostnadshelvete... noen som vet?
 
Ja, hva er egentlig målet med en hobby? For det er jo det det er, egentlig? I alle fall for meg. Lese, studere, fundere og holde seg oppdatert om klokker kan lett oppta like mye av en uke som enhver annen fritidsaktivitet. Når det gjelder målet (grailen) så handler det faktisk for min del om å bruke en god del år på å lete etter det perfekte ur jeg kan bruke til alt. Med andre ord, har jeg et konkret mål om å bli en enklokke-mann. Skal man bare ha ett ur så må man nok inngå mange kompromisser, men det er jeg klar for. Håper oppgaven tar meg mange år..... :)
 
havarduf, hvilke klokker er kandidater til Det perfekte ur så langt?

Jeg liker også den jakten, jeg har den liksom i bakhodet hele tiden, og her forleden fikk jeg en sterk trang til å selge vekk alt annet, og bare kjøpe en F.P. Journe Chronometre Bleu.

Herregud. Blir helt skjelven bare jeg tenker på den klokka der.
 
  • Liker
Reaksjoner: maretranquillitatis
...her forleden fikk jeg en sterk trang til å selge vekk alt annet, og bare kjøpe en F.P. Journe Chronometre Bleu.

Herregud. Blir helt skjelven bare jeg tenker på den klokka der.

Samme her! Det kan umulig finnes noe finere i blått?

Du er samtidig inne på en av de tingene jeg ofte tenker på: Når man summerer verdien på samlingen, og finner ut at du kan bytte ut alle klokkene du har mot et (eller flere) ur som du egentlig tenker på som uoppnåelig. - Det er da tålmodighet og viljestyrke virkelig blir testet!