Verdien på en brukt Rolex

Medlem
23. juli 2016
Innlegg
108
Sted
Oslo
Et tema som interesserer mange, enten de skal kjøpe eller selge. De fleste er i stuss; hva er en brukt Rolex faktisk verdt? Hva er fasiten? Hva skal jeg betale? Eller selge for?

Jeg kaster meg ut på dypt vann med noen vurderinger. For ikke å ende (helt) på ville veier må jeg gjøre noen tydelige avgrensninger:

- Klokken/modellen må være i fortsatt produksjon og salg.
- Den må ikke være over 5 år gammel (fra kjøpstidspunkt).
- Alt av papirer og annet tilbehør må være intakt.
- Handelen gjøres mellom norske privatpersoner.

Og da kan vi gå i gang.

1. Alder siden kjøpt som ny
  • 0-6 måneder 12%
  • 6-12 måneder 15%
  • 1-3 år 18%
  • 3-5 år 20%
%-tallene representerer hvor mye som skal trekkes fra gjeldende salgspris for å estimere verdien.

2. Kjøpt som ny hos
  • AD nær meg 0%
  • AD i Norge 3%
  • AD utenlands 5%
  • Gråmarkedet 12%
Som forrige punkt, %-tallene representerer hvor mye som skal trekkes fra gjeldende nypris for å estimere verdien. Kommer som fratrekk i tillegg til punkt 1.

3. Grønn tag
  • Ja 0%
  • Nei 5%

4. Materiale
  • Stål 0%
  • Blandingsmateriale ex gull 3%
  • Blandingsmateriale med gull 7%
  • Gull 10%

5. Modell
  • SUB 0%
  • Datejust 1%
  • Daytona 2%
  • Day-Date 2%
  • GMT 3%
  • Yachtm. 3%
  • Sea-Dw. 4%
  • Explorer 5%
  • Oyster P. 5%
  • Resten 7%

6. Elementer som kan gi økt pris
  • GG-referanser 0-3%
  • Lang ventetid på tilsv. ny klokke 0-3%


Metoden er altså å summere opp %-poeng i punktene 1-5, og redusere nypris tilsvarende. Evt. justert litt opp etter tillegg fra pkt. 6.
Listen er ikke verken fasit eller anerkjent på noe vis. Den er kun uttrykk for en ting. Hvordan jeg, helt personlig, vil gå fram for å vurdere kjøp av en brukt Rolex.

Eksempel:
Sea-Dweller Deepsea 116660
Nypris 107 750
Ny for 4 måneder siden 12%
Solgt fra AD i Norge 3%
Modell 4%

Det gir verdi 107 750 – 19% = ca 87 000

Dette er maks jeg ville betalt for klokken. Men om en slik dukket opp, ville budet mitt vært makspris redusert med 10%, ca. 78 500.

Jeg sjekket gjennom 10-15 tilbud her på Sonen. Fasit ble at min makspris i snitt lå ca. 6% under den pris som ble forlangt i annonsen. Størst avstand ca. 18%, i et par tilfeller var utropsprisen under min makspris. Ut fra mine kriterier tipper jeg det hadde blitt handel på 5-6 klokker om jeg hadde prøvd. Selger har jo alltid noe å gå på.

OK folkens, dere får ta det som det det er, en høyst uautorisert samling av kriterier og regneøvelser. Men i mangel av annen form for systematikk vil nok jeg personlig anvende metoden ved eventuelt bruktkjøp.
 
Jeg liker ideen, men så er jeg da også glad i tall, beregninger og formler:)

Om det er mulig å lage en nøyaktig formel er jeg kanskje litt mer tvilende til. Litt mange variabler som er vanskelig å tallfeste kanskje:confused:
 
Vært fint om det var mulig å finne en formel for dette, som faktisk og fungerte. Er nok så enkelt som at markedet bestemmer, og det er såppas mange variabler her som er vanskelig å inkludere. Hva en klokke "er verdt" kan man nok synse seg frem til, men det behøver på ingen måte være det den til slutt blir solgt for.
 
  • Liker
Reaksjoner: Rød
Tror mange hiver rasjonelle regnestykker på sjøen om den rette dukker opp. Forøvrig er det som i alle andre markeder tilbud og etterspørsel som regjerer.

Har selv stusset over noen desperate salg (les:lavt priset) men da er det jo for å sikre seg noe som har dukket opp.

Ære være deg for å skride frem som en forhandler, du tjener nok godt på dette på sikt :cool:
 
Tja.
Hvis folk begynner (kanskje ubevisst) å følge dette systemet vil jo bruktprisene bli veldig forutsigbare.:)
Men, så går noen modeller ut, og andre blir vanskelige å få tak i.
Og...boom...så faller hele systemet sammen.;)
Tror det hele er så enkelt som mellom 10-20% for nyere brukt. Uansett.
Til tross for at noen innbiller seg at norskkjøpt liksom skal gi høyere verdi...
 
Redigert:
Til tross for at noen innbiller seg at norskkjøpt liksom skal gi høyere verdi...
Det är samma skeva syn på den svenska marknaden. Rolex mfl är Swizz made så det är riktigt komiskt att folk vill betala mer för sin skeva patriotism när produkten kommer ifrån Schweiz!?
 
  • Liker
Reaksjoner: Zenith og UJU
Alla använder chrono24 mens många glömmer sitt sunda förnuft vid en prissätning! Jag skulle inte vilja betala mer än jag måste för en klocka.
 
Takker for mye respons. Som selvsagt må kommenteres.

Datejust 1%?

Datejust var den vanskeligste modellen å plassere. Jeg la mest vekt på at dette er volummodellen til Rolex. Dermed er den førstevalget for mange. Som kan gi bra bruktverdi.
Men det kan også argumenteres at det er innstegsmodellen, som mange kvitter seg med for å klatre videre i Rolex-hiearkiet. Gir lavere bruktverdi.
Det siste er kanskje riktigst?

Mangel på systematikk? Det er bare å bla i tilsvarende annonser, så ser man hvor prisleiet ligger. Den enkle metoden har nok mindre usikkerhet enn alle stegene over.

Just my %0.02

Det er jo selvsagt en utmerket metode. Som jeg har brukt selv. Men etter hvert endret til det jeg beskriver i åpningsposten, fordi det rett og slett går kjappere. Siden man likevel må innom de fleste parameterne. Satt inn i et regneark tar sammenligning kort tid.

Og så er det jo ett forhold som fremdeles er en utfordring uansett metode: En ting er hvor prisleiet ligger. Men hva ble faktisk salgssum?

Jeg liker ideen, men så er jeg da også glad i tall, beregninger og formler:)

Om det er mulig å lage en nøyaktig formel er jeg kanskje litt mer tvilende til. Litt mange variabler som er vanskelig å tallfeste kanskje:confused:

At dette er en nøyaktig formel er jeg minst like tvilende til som deg.:(
Men som i alle andre sammenhenger der man baserer seg på statistske/matematiske vurderinger:
Spørsmålet er ikke om metoden er feilfri eller usikker. Spørsmålet er om den er bedre enn alternative metoder. Og det er den. For meg.:D

Finnes ingen fasit. Det finnes topp og bunn på samme klokke gjennom året også. Modell som ikke var så poppis i fjor sommer, kan selges for høyere pris nå.

Men artig forsøkt, da ;)

Markedsvariasjoner er en nøtt jeg ikke har klart å knekke.o_O

Tror mange hiver rasjonelle regnestykker på sjøen om den rette dukker opp. Forøvrig er det som i alle andre markeder tilbud og etterspørsel som regjerer.

Har selv stusset over noen desperate salg (les:lavt priset) men da er det jo for å sikre seg noe som har dukket opp.

Ære være deg for å skride frem som en forhandler, du tjener nok godt på dette på sikt :cool:

Følelser og "må bare ha"-faktorer er umulige å sette inn i et matematisk mønster.:confused: Har ikke tenkt å prøve. Så jeg er helt enig.
Mitt oppsett er forsøk på på objektiv rangering. Subjektiv verdi er noe hver enkelt legger inn i kjøpet, og vil nødvendigvis variere sterkt. Men i det store bildet og i sum vil det kanskje nærme seg et standardmønster?

Tja.
Hvis folk begynner (kanskje ubevisst) å følge dette systemet vil jo bruktprisene bli veldig forutsigbare.:)
...........
Tror det hele er så enkelt som mellom 10-20% for nyere brukt. Uansett.
Til tross for at noen innbiller seg at norskkjøpt liksom skal gi høyere verdi...

Bruktprisene for nyere Rolex er veldig forutsigbare. Jeg er enig når du sier "10-20% for nyere brukt. Uansett."
Markedet er kjempestort og kilder til vurdering utallige, så det er umulig å gjøre alvorlige bomkjøp.
Spørsmålet er om det lar seg gjøre å snevre inn 10%-marginen.

Jeg avslutter med å provosere deg med følgende påstand: Det er ikke innbilning at norskkjøpt har høyere verdi.:cool:

tl;dr men for å gi deg svar på spørsmålet du stiller i overskriften: ca. 50.000,-:cool::cool:

Det var ikke et spørsmål, det var et svar.:cool::cool::cool:
 
Bara ett mental värde inget annat...

Kall det hva du vil, og alle tilbud/kjøp er vel således en mental beslutning. Faktum er at norskkjøpte klokker GIR høyere pris på bruktmarkedet, uansett grunn. Men sånn er det og sånn kommer det trolig til å bli en lang stund.
 
Kall det hva du vil, og alle tilbud/kjøp er vel således en mental beslutning. Faktum er at norskkjøpte klokker GIR høyere pris på bruktmarkedet, uansett grunn. Men sånn er det og sånn kommer det trolig til å bli en lang stund.
Jag är helt klar över detta att folk betalar mer för en norsk såld klocka samma fenomen i Sverige. Men det är inte det som är poängen utan att folk envisas att säga/tänker att det är premium. Vad är premium? Det är samma klocka som är satt samman på samma fabrik av samma människor i samma land dvs Schweiz!
 
  • Liker
Reaksjoner: TomB