Seikos legendariske feltklokke er nå tilgjengelig i tre oppdaterte varianter.
Dette er en sponset sak produsert i samarbeid med Urmaker Christensen.
Da Tidssonen var i sin spede barndom, dukket spesielt to modeller fra Seiko ofte opp i forumdiskusjoner og «wristshots». Den ene var dykkermodellen Marinemaster – den andre var feltklokken Alpinist.
Med klassisk design og bred appell har Marinemaster nærmest blitt selve symbolet på Seiko Prospex. Alpinist har på sin side blitt noe av en kultklassiker, og gjennom årene har kolleksjonen blitt oppdatert, utvidet og spunnet ut i tett relaterte modeller.

Røttene til Alpinist går helt tilbake til 1959, og den historiske Laurel Alpinist – Seikos første sportsklokke. Med egenskaper som skrudd baklokk, indekser og visere med selvlysende «lume», og tallskive med god lesbarhet, var modellen spesialdesignet for å imøtekomme behovene til fjellklatrere og friluftsentusiaster.
Grunnlaget for Alpinist – slik vi kjenner den i dag – stammer imidlertid fra 1995, og lanseringen av den japan-eksklusive trioen «Red Alpinist». Hele denne spennende reisen fra Laurel Alpinist til dagens kolleksjonen er fortalt i detalj i Tidssonens forum, med seiltids eminente tråd om Seiko Alpinist. Rett og slett essensiell lesing for alle som er nysgjerrige på Alpinist.

En ny generasjon
Lørdag 1. november debuterer tre nye Alpinist-modeller hos Urmaker Christensen. Faktisk representerer Prospex Alpinist SPB503, SPB505 og SPB507 en ny generasjon av den populære familien – med flere endringer det er verdt å vite om.
For første gang på over 20 år er den velkjente teksten «Alpinist» tilbake på tallskiven. Samtidig er baklokket utsmykket med det karakteristiske fjellkjede-motivet, som denne gangen er trykket på undersiden av glasset.

Kassen av rustfritt stål måler 39,5 mm i diameter, og byr på et velkjent design med ekstra krone for justering av den interne kompassringen. Overflaten på kassen er behandlet med en «super hard coating», som ifølge Seiko gir høyere motstandsdyktighet mot riper, samt en langvarig vakker glans. Med safirglass og 20 bar (200 meter) vannresistens, er Alpinist fortsatt en kapabel tøffing.
På innsiden er urverket oppgradert til Seikos egenproduserte kaliber 6R55, som debuterte i King Seiko for rundt to år siden. Urverket er en videreutvikling av det etter hvert velprøvde kaliber 6R35, med tekniske utbedringer og en økt gangreserve på 72 timer.

Entusiastfavoritt og mer
Personlig er det spesielt én referanse som er selve Seiko Alpinist. Jeg snakker selvsagt om den legendariske SARB017 fra 2006, som for mange entusiaster av min generasjon var det første møtet med Alpinist. Produksjonen av SARB017 ble offisielt avsluttet i 2018, og senere erstattet med SPB121.


Med sin særegne grønne skive og forgylte detaljer, videreføres denne slektslinjen med den nye Alpinist SPB507. Modellen får samtidig selskap av den blågrønne SPB503, og den svarte SPB505.
Den grønne Alpinisten leveres på en lekker brun rem laget av bærekraftig lær, fra et garveri sertifisert av Leather Working Group (LWG). De øvrige to variantene kommer på lenke, som gir et mer sporty look.
Seiko Prospex Alpinist Mechanical er tilgjengelig over disk hos Urmaker Christensen fra 1. november, men kan allerede bestilles i nettbutikken. Veiledende pris for den grønne SPB507 er 11.998 kroner, mens SPB503 og SPB505 på lenke koster 12.998 kroner veiledende.


