Official Timekeeper
Visit Casio
00:00:00
Leses nå
GPHG 2020: Her er årets vinnere

GPHG 2020: Her er årets vinnere

Jon Henrik Haraldsen

Disse stakk av med prisene under klokkeindustriens «Oscar».

I går kveld gikk den årlige utgaven av Grand Prix d’Horlogerie de Genève («GPHG») av stabelen i Genève. Denne gangen var imidlertid et fullsatt lokale erstattet med et nesten helt digitalt show, ledet av skuespilleren Edouard Baer.

Safety first: Kari Voutilainen med munnbind i et uvanlig folketomt Théâtre du Léman.

Totalt 19 ulike priser ble delt ut under kvelden, hvor syltynne Piaget Altiplano Ultimate Concept stakk av med den gjeveste – «Aiguille d’Or». Klokken er utviklet av Piagets avdeling for forskning og innovasjon, og er resultatet av over fire års arbeid. Inkludert kasse og glass har uret en tykkelse på vanvittige 2 mm.

De øvrige vinnerne av sine respektive kategorier var Bovet 1822, Bulgari, Breitling, Charles Girardier, Chronométrie Ferdinand Berthoud, H. Moser & Cie, Greubel Forsey, Parmigiani Fleurier, Petermann Bédat, Tudor, Van Cleef & Arpels, Vacheron Constantin and Voutilainen, som til sammen slo ut 66 andre nominerte kandidater.

For undertegnede var det spesielt hyggelig å se at Ferdinand Berthoud var representert på vinnerlisten, for den eksepsjonelt vakre og teknisk sofistikerte Chronomètre FB 2RE (les vår artikkel om klokken her).

Chronometry Watch Prize: Ferdinand Berthoud FB 2RE.2.

Årets Special Jury Prize gikk i år til Antoine Simonin for hans bidrag som urmaker, underviser, redaktør og tidligere direktør for WOSTEP Foundation.

Her er den komplette vinnerlisten:

“Aiguille d’Or” Grand Prix: Piaget, Altiplano Ultimate Concept
Ladies’ Watch Prize: Bovet 1822, Miss Audrey
Ladies’ Complication Watch Prize: Charles Girardier, Tourbillon Signature Mystérieuse « fleur de sel »
Men’s Watch Prize: Voutilainen, 28SC
Men’s Complication Watch Prize: Greubel Forsey, Hand Made 1
Iconic Watch Prize: Bulgari, Aluminium Chronograph
Chronometry Watch Prize: Chronométrie Ferdinand Berthoud, FB 2RE.2
Calendar and Astronomy Watch Prize: Vacheron Constantin, Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin Skeleton
Mechanical Exception Prize: Bovet 1822, Récital 26 Brainstorm Chapter 2
Chronograph Watch Prize: H. Moser & Cie, Streamliner Flyback Chronograph Automatic
Diver’s Watch Prize: Breitling, Superocean Automatic 48 Boutique Edition
Jewellery Watch Prize: Van Cleef & Arpels, Frivole Secrète watch
Artistic Crafts Watch Prize: Van Cleef & Arpels, Lady Arpels Soleil Féerique
“Petite Aiguille” Prize: Breitling, Superocean Heritage ’57 Limited Edition II
Challenge Watch Prize: Tudor, Black Bay Fifty-Eight
Innovation Prize: Parmigiani Fleurier, Hijri Perpetual Calendar
Audacity Prize: H. Moser & Cie, Endeavour Cylindrical Tourbillon H. Moser X MB&F
Horological Revelation Prize: Petermann Bédat, Dead beat second
Special Jury Prize: Antoine Simonin, watchmaker, teacher, editor and former director of the WOSTEP Foundation

Les mer om årets prisutdeling på gphg.org.

Støtt oss videre!
Tidssonen tror på frivillig støtte fra de som har glede av oss.
Støtt oss ved å handle i vår nettbutikk, og ved å like oss på Facebook her og her!