Leses nå
Plus-skolen etablerer treårig urmakerutdanning

Plus-skolen etablerer treårig urmakerutdanning

Norges eneste treårige tilbud for deg som vil bli urmaker finnes nå i Fredrikstad.

Etter en 13 år lang søknadsprosess har Plus-skolen i Fredrikstad fått godkjenning til å starte en treårig yrkesfaglig urmakerutdanning i Norge. Den private videregående skolen tilbyr fra før utdanning innen gullsmed-, skomaker- og trebåtbyggerfagene.

Det var Fredrikstad Blad som først skrev om saken.

Til avisen forteller skoleleder Bjørn Tønnesen om uvurderlig hjelp fra den anerkjente svenske Urmakerskolan i Motala, samt lokale eksperter som urmakermester Erik Ødegård og en tidligere servicesjef hos Urmaker Bjerke i Oslo.

Fra før har Plus-skolen blant annet landets eneste båtbyggerlinje. Foto: Plus-skolen

Et unikt tilbud

I mange år har den norske urmakerutdanningen vært ensbetydende med urmakerlinjen ved Kongsberg videregående skole. Et toårig løp med vg1 Håndverk, design og produktutvikling, og deretter vg2 Urmaker – etterfulgt av 2 års læretid ved en godkjent bedrift, og til slutt svenneprøve i urmakerfaget.


ANNONSE


Tidssonen er imidlertid kjent med at flere kompetente røster i bransjen i en årrekke har vært kritiske til utdanningens innhold, kvalitet og utforming.

Til Fredrikstad Blad forteller Tønnesen om en permanent godkjenning for vg1, vg2 og vg3, med avleggelse av fag- eller svenneprøve ved skolen. Dermed kan elevene gjennomføre alle tre årene ved Plus-skolen, som gir et mer forutsigbart utdanningsløp med bedre muligheter til kvalitetssikring.

Oppstart til høsten

De første urmaker-elevene ved Plus-skolen har oppstart høsten med vg2, mens vg3 har oppstart i 2026. Totalt vil urmakerutdanningen ha plass til 15 elever, men det første året er det satt et tak på 10.

Mer informasjon om utdanningen og søknadsprosessen er tilgjengelig på plus-skolen.no.


ANNONSE