Samvittighet vs. klokkeglede

Tror jeg må gå på magefølelsen, og stenge av eBay en liten stund, til det enorme behovet for en større klokke (Parnis Big Pilot) har forsvunnet fra både sinn og Watch List.

En slik Parnis får man da for noen hundrelapper på ebay? Kan du ikke ta deg råd til det, da? Det er jo alltid moro med et nytt ur, selv om det ikke er den ultimate drømmen?
 
Både og...

Jeg er litt uenig med meg selv i dette spørsmålet.

På den ene siden har jeg ikke noe prinsipielt imot Homage-klokker, så lenge de ikke gir seg ut for å være ekte vare (dvs. fake). Jeg har selv en Panerai-homage, og for de kr 700,- jeg betalte for den har jeg funnet ut at panerai ikke er merket for meg (design, størrelse, feeling osv.). En homage-klokke var altså for meg en rimelig måte å finne ut hva jeg liker å ha på armen når den første forelskelsen er over.

På den andre siden har jeg kjøpt en del rimelige klokker de siste par årene (2 homage-ur, noen rimelige Seiko osv.), og har egentlig funnet ut at hvis jeg summerer utgiftene til disse rimelige klokkene, kunne jeg lett finansiert en brukt Omega Seamaster eller Speedmaster, eller f.eks. en Breitling Colt. Det hadde vært andre boller, det...

Så her er det bare å veie for og imot. Men først og fremst: "Trust your feelings, Luke"

:)
 
En homage-klokke var altså for meg en rimelig måte å finne ut hva jeg liker å ha på armen når den første forelskelsen er over.

:)

Ikke helt uenig...
Men hadde en kjøpt f.eks en brukt LV-sub ville det ikke bare vært en rimelig måte, det ville vært nærmest for et depositum å regne. Ja for ikke å si investering :)
Sjekk brukprisen på en LV i dag sammenlignet med for si 2 år siden..

Kjøper man brukt Rolex er dette for ren omplassering av pengene å regne. Dog man må jo ha kronene i utgangspunktet ;)
 
Mye fornuftig her. Forstår dem som ikke vil ha en homage klokke, selv om jeg ikke føler avsky ved dem. Dog er grensene flytende :)
Når det er sagt, er det ikke tvil om at en homage aldri kan gi samme godfølelse som the real deal. har selv en Sub og en Steinhart, og greit nok at sistnevnte er mye bang for buck, men noen Rolex blir det aldri. Men ok som beater og det har hjulpet meg til å vite at jeg ikke kommer til å kjøpe meg en Rolex GMT :) Prøver nå det samme med en Explorer II homage som er i bestilling... Liker jeg den, blir det nok originalen innen rimelig tid. :)

Så det jeg prøver å si er at en homage blir som en ventepølse i alla fulla fall :)
 
En ting jeg merker er at forskjellige homager gjør forskjellige mengder vondt i hjertet. En Kermit-homage kommer aldri på tale, fordi jeg synes det hadde vært for trist, men jeg har ikke den samme følelsen når det kommer til en Big Pilot-homage. Kanskje fordi den flieger-designen er veldig utbredt, og det finnes så mange klokker med det utgangspunktet, som allikevel står på egne ben?

Tanken om å prøve en homage først, for å se om kjærligheten virkelig er der, forstår jeg også til en viss grad, men jeg vet allerede at kjærligheten mellom meg og 16610LV er ekte, så det er ikke noe spørsmål for min del. Nei, jeg endte opp med å kjøpe noen remmer på bukta i natt, for å bytte litt sko på de klokkene jeg har, så får jeg heller spare litt og gå til anskaffelse av noen litt billigere klokker. Ganske forelsket i den Longines Small Second-en som ligger på kjøp og salg her, men lurer på jeg ikke hadde fått kjeft om jeg brukte 7500 på en klokke nå.
 
Man bruker aldri penger på en sveitsisk klokke. Men investerer penger i et sveitisk ur. Ekke din feil at du er en dårlig investor og at alle investeringene dine går i rødt vel? :p
 
Jeg har vel gått gjennom mye de samme tankene og følelsene. Har sett på mange homeager til LV, Jaques Lemans, Steinhart og flere. Som en venteklokke og for å se om jeg trivdes med størrelsen, kjøpte jeg en Invicta Pro Diver.
Fytti fysjom så irriterende når folk spør om det er en Rolex...og man må svare at det er en billig homeage...
Mitt svar har blitt å finne en rimelig klokke som ikke er noe annet enn seg selv, med lange tradisjoner, überklassisk utseende, meget flott finnish, sveitsisk urverk...
Hamilton.
Hamilton Khaki Field. Laget for amerikanske soldater under andre verdenskrig. 38 eller 42mm. Ca 400$.
Når noen spør, jøss, er det en Hamilton?
Kan man svare, ja, det er det! :)
jomashop_2173_70343377

additional-image-expanded.php
 
Den var stilig, Fossdal :) Nå fikk jeg lyst på Hamilton igjen...
 
Mye fornuftig er allerede sagt.
Likevel klarer eg ikke dy meg for å mene noe.
I seg selv ser jeg ikke mye galt i en hommage.
Man kan kanskje hevde at det slås mynt på andres geniale design.
Men kunstens verden består mer av inspirasjon og kopiering enn av genuinitet.

Problemet er følelsen. En hommage klarer aldri gi deg den samme sitrende go' følelsen som originalen.
Et kjent og kjært råd her på sonen; hver gang du får lyst til å kjøpe ventepølse, legger du til side samme beløp og dropper kjøpet. Jeg vet det ikke er lett og at kjøpslysten er stor.
Jeg har mange ganger angret på kjøp av forskjellige rimelige klokker.
Men aldri en av edel hekomst.

Lykke til!:D
 
Kjøp en Seiko glossy diver! Tøff klokke til en billig penge.. Så kjøper du en svart Natoreim og kanskje en skinnreim og et kit for å bytte reim. Masse moro! En etterlikning er kjedelig uansett om den er fake eller homage. Spar heller til grailen! Ikke noe er mer turnoff en å slå an en klokkeprat med en med fake klokke.
 
Homage er greit.

En analogi for å illustrere dette er;
Første produsent av poloskjorter/pique/tennisskjorte/etc var René Lacoste. Derfor vil en slutning være at alle som lager/laget poloskjorter etter Lacoste være kopier.

Slik er det vel ikke? Fred Perry sees vel ikke på som en kopi? Så lenge du ikke lager en poloskjorte med en krokodille på brystet - beskyldes vel ingen for å lage en kopi?
 
...i og med at jeg da allerede nå får et mekanisk ur med det utseendet som gir lettere blodansamling i fantefløyta, men det gir meg samtidig en ekkel smak i munnen.

Dersom du ikke er sikker på at hommagen gir deg mer av det første enn det siste, stemmer jeg for å vente til analogfotografkarrieren tar av og kaster av seg. Om andre syns hommager er greit eller ugreit, skal du ikke bry deg om.

On a side note, det kan gå riktig galt når hommageprodusenter vil være innovative...:D:

http://www.tidssonen.no/forum/showthread.php?3631-Steinhart-Rolex-replicas/page5
 
Spar til Rolexen, og hold deg unna de som prøver å være en Rolex..;) De kommer aldri til å kunne gi deg den rette følelsen, og du vil trolig prøve deg på mange som likner uten å oppnå riktig resultat.. Imo er det da bedre å kjøpe seg en rimeligere klokke som ikke prøver å være noe annet enn seg selv:) Er viktig å kunne sette seg mål her i livet, og det har du gjort virker det som: Fullfør master studiet, og kjøp deg da en Rolex, så har du et mål og en flott klokke å se frem til:) Skulle du evt få råd på et tidligere tidspunkt, ja, da kjøper du den nok bare før tiden!

+1
Som om jeg skulle sagt det selv :)
 
Det er nå fastslått at det aldri skal noe homage-ur i mitt eie, jeg får heller bare vente til jeg kan kjøpe klokkene jeg vil ha. Og nå må snart noen kjøpe den Longines Small Second-klokken som ligger til salgs her, ellers får jeg store problemer med økonomien. Akkurat det jeg vil ha nå, en pen og stor klokke. Dette forumet er ikke bra for meg, altså.