Jakt

Gratulerer, @Ivar! Dobbeltrifle er drømmen. Hvilket fabrikat er det? Vinkelen på siden av låskassen minner svært om eldre Merkel-våpen, men de pleier vel ikke ha så rett kant mellom kasse og kolbehals? 9,3x74r? Flere bilder?
 
Redigert av en moderator:
Takker for det. Dobbeltrifle er noe jeg har ønsket meg siden jeg begynte å jakte for 25 år siden. Jeg hadde en o/u for mange år siden, men som alle vet skal jo dobbeltrifler ha løpene ved siden av hverandre..☺
Rifla er en fransk Gaucher, og kaliberet er som du sier 9.3x74R.
 
20141220_173255_zps3c72a237.jpg

Trolig årets siste støt fra min side. Fruen er happy det nå er slutt, så hun kan etterhvert få bedre plass i fryseren til viktigere ting ...som frossen pizza og rundstykker.

Perspektiver osv.

Edit: Beklager tidenes dårligste mobil bilde, men det jeg fikk til i litt sviktende lys fra hodelykten i stummende mørke:)
 
Redigert:
I sommer solgte jeg kombien og noen ur for å kjøpe denne drillingen. Dessverre tok toll og transport langt mer tid enn forventet, så det ble ingen jakt med den denne sesong. Istedet ble det årets julegave fra meg til meg: en førti år gammel linksskjeftet Krieghoff Trumpf i 16/16/7x57r med innstikkspipe i .22 hornet, kolbehalssikring, oppspenner på rifleløpet og en gammel Zeiss i hakemontasje.








 
I sommer solgte jeg kombien og noen ur for å kjøpe denne drillingen. Dessverre tok toll og transport langt mer tid enn forventet, så det ble ingen jakt med den denne sesong. Istedet ble det årets julegave fra meg til meg: en førti år gammel linksskjeftet Krieghoff Trumpf i 16/16/7x57r med innstikkspipe i .22 hornet, kolbehalssikring, oppspenner på rifleløpet og en gammel Zeiss i hakemontasje.

Denne blir storartet på rådyr og/eller skogsfugl høsten 2015. Gratulerer!
 
En opprydding i ammoskapet ikveld frembragte haglepatroner i mange størrelser. Er det noen som klarer betegnelsen på alle sammen?



Fugleperspektiv:

 
En opprydding i ammoskapet ikveld frembragte haglepatroner i mange størrelser. Er det noen som klarer betegnelsen på alle sammen?

Jeg forsøker meg. Første bildet fra høyre: 10/89, 12/76, 12/70, så tipper jeg 16/70 fra Hærens Krudtværk, 20/76, 20/70 og 28/70. De to siste aner jeg ikke, den helt til venstre ligner på en ren spøk. Har du hagler til alle disse patronene?
 
Jeg forsøker meg. Første bildet fra høyre: 10/89, 12/76, 12/70, så tipper jeg 16/70 fra Hærens Krudtværk, 20/76, 20/70 og 28/70. De to siste aner jeg ikke, den helt til venstre ligner på en ren spøk. Har du hagler til alle disse patronene?

Ikke dårlig det, @HerrUr. 12/76 og 12/70 er rett, den flotte hylsen med rullekrymp fra Hærens Kruttverk er 16/70 og de to neste er helt riktig 20/76 og 20/70. Deretter er det en kaliber .410, (eller 36 som den av og til kalles), 9mm og den komiske lille tingen ytterst er en 6mm.

9mm er såkalt trostehagle. I England kalles de "Garden gun" fordi de ble brukt til å skyte trost, ekorn, rotter og andre "garden pests" uten at planter og trær ble ødelagt og naboene skremt - smellet er ikke høyere enn fra et kraftig luftgevær. I Norge ble de brukt til å skyte trost i frukttrær og fugler som kommer seg inn i mellagre og slikt. Med blyforbudet ble tilgangen på ammunisjon vanskelig, men jeg mener å ha lest at det i fruktbygdene på vestlandet gis dispensasjon for bruk av disse til skadedyrbekjempelse. Patronen er potent nok til stillestående mål på maksimalt femten meters avstand, men med nåtidens mindre liberale syn på skyting i tettbygd strøk blir min lite brukt. Da ungene var små, fikk de skyte med den mot ballonger opphengt i trærne eller lerduer satt opp som blink - lite smell, null rekyl og lettere å treffe med enn luftgevær.



6mm (.22) var ganske utbredt tidligere. Til disse ble vanligvis brukt en fast kule, såkalt "eikenøtt". Korrekt betegnelse er vel 6mm Flobert. Dette er en svært kort hylse som kun inneholder en tennsats. Jeg har en slik, arvet etter en onkel, og har prøvd den på blink. Siden løpet er glatt er presisjonen laber. Haglepatronene har jeg også prøvd, men disse er så svake at jeg neppe ville brukt dem på annet enn mus eller trost på fem-seks meters avstand. Både 9mm og 6mm er randtenningspatroner.

1077-flobert-6-mm-rundkugeln.jpg


Den store bøtten helt til høyre er ikke kaliber 10, men 8. Den er gigantisk, og inneholder like mye bly som de andre patronene på bildet tilsammen. Den er det eneste på bildet jeg ikke har våpen til. Kaliber 8 har jeg sett en gang eller to, men det temmelig sjeldent. Jeg kan ikke ta igjen hvordan patronen har havnet hos meg, men jeg er forsåvidt glad for at min spinkle skulder har sluppet å prøveskyte.
 
Redigert av en moderator:
Den store bøtten helt til høyre er ikke kaliber 10, men 8. Den er gigantisk, og inneholder like mye bly som de andre patronene på bildet tilsammen. Den er det eneste på bildet jeg ikke har våpen til. Kaliber 8 har jeg sett en gang eller to, men det temmelig sjeldent. Jeg kan ikke ta igjen hvordan den har havnet hos meg, men jeg er forsåvidt glad for at min spinkle skulder har sluppet å prøveskyte.

Kaliber 8 er et relativt sjeldent våpenkaliber å se i vår del av verden, men jeg har blitt fortalt at kaliberet brukes(eller har blitt brukt) i industrien til å "banke" ut slagg i kjeler /ovner i stål og sementindustrien.
 
Svært vanskelig for å tro at sunn fornuft kommer til å seire til slutt :mrgreen: Men fint om jeg tar feil!
 
Hvordan var dette igjen, kan jeg ha FG godkjent våpenskap uten at den er forankret med bolter?
Noe sa til meg at det var fullt lovlig så fremt skapet alene veide over 300kg. Ja/Nei?

Takker ;)