En klokkereise

@Consigliere - hva sa din bedre halvdel nå? Du kunne vel ikke prøve deg med bytte av skive denne gang?

He, he - tror hun har resignert fullstendig, hun har mistet oversikten og bryr seg ikke noe særlig :)

Det var faktisk min svigerinne som kommenterte klokken først, hun la merke til den oransje remmen. Jeg svarte som vanlig at det er en rimelig badeklokke som tåler en støyt. Noe som er så glorete og klumpete kan jo ikke koste mange tusenlappene :D
 
He, he - tror hun har resignert fullstendig, hun har mistet oversikten og bryr seg ikke noe særlig :)

Det var faktisk min svigerinne som kommenterte klokken først, hun la merke til den oransje remmen. Jeg svarte som vanlig at det er en rimelig badeklokke som tåler en støyt. Noe som er så glorete og klumpete kan jo ikke koste mange tusenlappene :D
Hva som er dyrt er jo relativt:)
 
  • Liker
Reaksjoner: Consigliere
Nå er det vel på tide med en liten oppdatering; Sea-Dweller 116600 og Daytona 116520 har forlatt boksen, og Explorer II 216570 har vært inn og ut. I tillegg har det ramlet inn en GMT-Master II 116710LN.…..

Sea-Dweller har vært et fantastisk bekjentskap, og jeg tipper at SD kommer inn igjen på et eller annet tidspunkt. Jeg solgte rett og slett fordi jeg ville prøve noe nytt, og nesten 2 år i mitt eie er jo ikke galt. En utrolig tøff klokke, som jeg brukte til absolutt alt. Jeg vil særlig fremheve Sea-Dweller’s elegante kasse med sine slanke lugs og smale(ere) kronebeskyttelse, som IMHO ser mye bedre ut enn eksempelvis Submariner’s noe mer klumpete kasse. Safirglasset står litt opp, og dato i kombinasjon med manglende cyclops er lekkert og praktisk. Jeg likte også markeringene på bezel, som er litt annerledes enn på eksempelvis Submariner.

Det eneste negative jeg kan trekke frem er at lenken ikke ser ut til å passe kassens utforming særlig bra. Endlinks «står opp» i forhold til kassen, og jeg synes Rolex skulle spandert en endret lenke eller endlinks på denne modellen.

Daytona var også et meget hyggelig bekjentskap, en skikkelig klassiker. Eneste grunn til at denne gikk ut var at jeg har bestilt den nye 116500LN, og at jeg etter sigende står såpass langt frem i køen at jeg satser på rask levering. Litt optimist må man jo være :D

Explorer II kom i utgangspunktet inn mot slutten av sommeren i fjor, men tilbrakte store deler av sin tid på service. Etter et verkstedbesøk i våres, der kassen ble skadet, endte jeg opp med en splitter ny klokke. Fantastisk kundeservice fra AD! Jeg er dog litt i tvil om jeg skal beholde klokken, foreløpig ligger den til salgs – hjemme er den godt pakket inn i safen….

Rolex Explorer II.jpg


GMT-Master II kom inn som en tilfeldighet, skulle egentlig bare hjelpe en tidligere kollega med et salg – men endte opp med å ta den selv. Etter en rens av lenke, ny flip til claspen og en meget lett polering ble klokken så fin at jeg ikke kunne dy meg.....

Jeg synes LN er undervurdert, eksempelvis i forhold til Submariner. Jeg liker spesielt godt de arabiske numrene på bezel, og de grønne detaljene; skriften på skiven og GMT-viseren. «Vanlig» LN er også undervurdert i forhold til BLNR, som jeg hadde for en tid tilbake. Sistnevnte fremstår dessverre som veldig sort i vanlig lys, og litt blåfarge forsvarer kanskje ikke prisforskjellen? Konklusjonen er at jeg vil ha en Pepsi eller Coke med børstet lenke, håper Rolex leverer på Basel 2017 :)

GMT-Master II bilde 2.jpg


GMT Master LN.jpg


I skrivende stund er begge mine GMT’er til salgs, og jeg håper vel egentlig at LN ryker først, så jeg kan beholde Explorer II. Nytt er bestilt og på vei inn, i tillegg til Daytona 116500LN kan jeg røpe at det er noe
som allerede har vært i mitt eie......:confused::eek:
 
Redigert:
Jeg har benyttet våren til å slanke boksen, og planen var i utgangspunktet å holde «vekten» nede. 2 stk. GMT’er har nylig forsvunnet ut – men abstinensene etter Rolex kom fort….

116613LB er kommet inn igjen, jeg måtte krype til korset og bestille en ny. Verken jeg eller lommeboken er helt klar for helgull, og det er noe med kombinasjonen gull og stål som tiltrekker meg. Jeg innser at jeg er en TT-mann, og har vel faktisk 10-års jubileum med ulike TT’er i år – det blir fort en «favoritthverdagsklokke». Harry, ja – men på en god måte :eek:

Og skiven er bare fantastisk, jeg vil si på grensen til magisk. Lysspillet i sunburst-skiven er utrolig flott, faktisk så flott at jeg har begynt å kikke på 116610LV – på tross av at grønt er (eller var?) en ikke-farge for meg.

Rolex Sub.jpg


Ved en inkurie har jeg glemt å ta med min Seiko Turtle som kom inn i våres. Det er en klokke det er lett å bli glad i, mye klokke for pengene og en pris som er spiselig for de fleste.

Byggekvaliteten virker bedre enn den gamle klassikeren SKX009, klokken er rett og slett kul med sin vintageinspirerte kasseform:

Seiko Turtle.jpg


Fikk med en quartz i samme bestilling fra våre venner i Singapore, jeg synes dette er en morsom sak som minner meg om ungdomsdager og russetid:

Citizen.jpg


For øyeblikket er jeg imidlertid i en skikkelig horologisk tørke. Jeg har begynt å revurdere flere klokker jeg allerede har hatt, hvilket vel er et litt dårlig tegn? :(

Det er utrolig nok lite nytt som frister, og med unntak av ny Daytona C som er i bestilling, er jeg rimelig usikker på hva fremtiden vil bringe……

Fortsettelse følger :)
 
Nå er det igjen på tide med en oppdatering.

Jeg lider dessverre fortsatt av horologisk tørke, det er egentlig lite nytt som frister. I tillegg har jeg dessverre greid å bli lei av flere av klokkene mine, enkelte ble brukt mindre og mindre. Dette har resultert i endringer i boksen.

Sistemann ut av boksen var PAM351, og det er mulig jeg kommer til å angre. Brun sandwich-dial med gullvisere og baklokk i safirglass er en lekker kombinasjon, og titankassen var svært ripesikker. Jeg kunne faktisk ikke se et eneste bruksmerke etter halvannet år.

Panerai2.jpg


Jeg har hatt mye glede av ulike modeller fra Panerai de siste årene, men Luminor 1950-kassen er dessverre nokså stor og klumpete med P.9000 urverket. Dessuten savnet jeg reguleringsmuligheter av remmen, av en eller annen grunn havnet jeg alltid «mellom to hull" :D:eek:

Vekten på 351 var ikke så gal grunnet kasse i titan, men jeg synes faktisk min Ploprof er mer komfortabel - og det sier vel litt. På et eller annet tidspunkt skal nok Panerai inn igjen, men da tror jeg det enten blir en Radiomir eller en Luminor 1950 med manuelt verk.

Jeg venter fortsatt på Ceratona, og er blitt relativt pessimistisk med tanke på leveringstid – selv om jeg skal stå høyt oppe på ventelisten. Ventepølse ble dermed bestilt. På tross av at grønt på ingen måte er noen favorittfarge, og at jeg tidligere har uttrykt min skepsis til Hulk, dukket denne opp på sensommeren – levert splitter ny fra min trofaste AD:

Hulk2.jpg


Hulk1.jpg


Hulk5.jpg


Sunburst dial er absolutt nydelig, nå har jeg to – både grønn og blå. Det er gøy å se hvor forskjellig skiven og klokken fremstår i forskjellig lys.

Og helt til slutt, i dag kom denne lekre saken inn, en Jaeger LeCoultre Reverso Grande Calendar (ref. 375.84.20).

Reverso 1.jpg


Reverso3.jpg


Jeg har vært innom både Bjerke og Tidemann flere ganger for å se på denne – men jeg synes prisen tilsvarende en ny Ceratona er litt i stiveste laget. Da det endelig dukket opp en så godt som ny, strøken og norskkjøpt Reverso på KS var det bare å slå til :)

Grande Calendar Reverso’en er blant de større med sine 48,5 mm x 29,5 mm, den passer IMHO godt til de fleste håndledd. Finishen er utrolig flott, med guilloché-skive og Côtes de Genève-dekorasjon av urverket.

Reverso2.jpg


Takk for titten - tror jeg skal prøve og holde ro og orden i boksen en tid fremover, i hvert fall inntil Ceratona dukker opp.....
 
På tide med en liten oppdatering igjen - rett før jul ramlet denne inn døren :)

PAM514.jpg


Foreløpig meget fornøyd!

Jeg vil spesielt trekke frem den utrolig slanke kassen, dette er en Panerai som nesten sklir under skjorten. Sandwich dial i kombinasjon med kremgule visere og markører gir lett "vintage" preg - og det manuelle P.3000 verket er en fryd å trekke opp.

Panerai 514 01.jpg


Kunne jeg valgt ville jeg nok droppet datovinduet, selv om det er en meget praktisk og nyttig komplikasjon.

Klokken leveres kun på brun alligator, så jeg måtte krype til korset og kjøpe en Panerai gummireim med tilhørende spenne. Jeg har også bestilt et par flotte reimer fra Toshi Straps, gleder meg til de kommer. For øvrig fantastisk service fra Richard, rask bekreftelse på mail med glimrende oppfølging!

Panerai 514 02.jpg
 
Min Jaeger-LeCoultre Grande Reverso Calendar røk ut etter litt vingling, på tross av at klokken nok er en av de fineste jeg har hatt. Jeg synes rett og slett den ble for fin til daglig bruk, og jeg mener at klokker skal brukes, ikke ligge lagret i safen til spesielle anledninger.

Det er en nydelig klokke. Urskive med guilloché-dekorasjon og blånerte visere, og en nydelig månefasekomplikasjon. Safirglass på begge sider, og urverket er dekorert med Côtes de Geneve-motiv.

Annonse Reverso 02.jpg


Jeg må vel snart lære at typiske «dressur» forsvinner like raskt ut av boksen som de kommer inn o_O:rolleyes:

Panerai 514 har også forsvunnet ut. En utrolig flott klokke, der det meste stemte bortsett fra størrelsen. 47 mm. er dessverre helt på grensen, for ikke å si over (pun intended) mine håndledd. Jeg fikk heller ikke de originale Panerai-reimene til å passe særlig godt, jeg er «mellom to hull». Toshi-reimene var en bedre match, men det er noe eget med originalreimer.

Sandwich dial og visere/markører med kremgul farge, og Panerais eget manuelle P.3000 urverk er en meget lekker kombinasjon.

Ny Panerai skal inn, jeg har ikke gitt opp håpet ennå. Jeg holder foreløpig en knapp på Radiomir 1940 PAM572, men det er mulig jeg skal banne i kirken og prøve en 42mm modell i form av 574 eller 620. Ideelt sett skulle jeg hatt en 372 i 44 mm. eller en Radiomir 1940 i 44 eller 45 mm. med P3000 verket, uten dato :)

Annonse Panerai 514 3.jpg


Så røk Ploprofen min ut også, en klokke jeg trodde skulle være en evig keeper. Hva kan man si? Artig klokke, faktisk den klokken jeg har fått mest oppmerksomhet av dem som i utgangspunktet ikke er klokkeinteresserte. Om det er positivt eller negativt får vel andre avgjøre, men det er utvilsomt en spennende og annerledes klokke.

Vet ikke helt hvorfor jeg solgte den, men etter å ha hatt den i et års tid ble jeg vel rett og slett litt lei. Med en vekt på nærmere 300 gram på lenke fordelt på 55 X48 mm snakker vi tungvekter, men den bærer overraskende komfortabelt.

Annonse Ploprof 00.jpg


Så er spørsmålet; hva nå? Jeg har lenge hatt lyst på en IWC Big Pilot, men den utgår dessverre pga. av størrelsen. Jeg venter fortsatt på keramisk Daytona – og en Speedy Tuesday kommer i løpet av sommeren. Egentlig har jeg gått litt lei, med noen få unntak er det utrolig nok ikke så veldig mange klokker jeg har lyst på og greier å rasjonalisere innkjøpet av.

Gullfeberen har for så vidt ikke blitt mindre den senere tid, men jeg får trøste meg med denne så lenge - helt fersk fra Japan og Chino Watches, levert på en drøy uke:

Seiko 300MM.jpg


Foreløpig meget fornøyd, jeg synes kvalitetsfølelsen er svært god og finishen ser upåklagelig ut. Klokken er en «liten» tjukkas», grunnet korte lugs virker den mye mindre enn de 44,3 mm skulle tilsi. Klokken er imidlertid nokså høy (14,6mm) og tung (214 gram). Lenken ser mye bedre ut enn fryktet, gummireimen synes jeg er passe stusselig – får satse på NATO eller noe annet gøy. Jeg bestilte akkurat en orange Isofrane og noen Zulu-reimer, får satse på at det blir en god kombo :)

I følge denne artikkelen https://www.fratellowatches.com/hands-seiko-mm300-sbdx017-review/ blir urverket laget side om side med Grand Seiko-urverkene, og det skal heller ikke stå tilbake for «de beste dykkerurverkene fra hvor som helst i Europa». Artikkelforfatteren skriver «(…..) what I will say is that this piece offers a ridiculous amount of value for the money».

Og til slutt en liten funfact; kassen er en såkalt monobloc, det finnes altså ikke noe baklokk – urverket monteres «forfra».
 
Pen samling! Har sett flere ganger på den Reversoen, men blir ikke helt komfortabel med firkantede former. Uansett, mye pent i samlingen :)
 
Pen samling! Har sett flere ganger på den Reversoen, men blir ikke helt komfortabel med firkantede former. Uansett, mye pent i samlingen :)

Takk, takk – ser at det er lenge siden jeg oppdaterte «klokkereisen». Reverso er nok en av de vakreste klokkene jeg har hatt, men jeg ble heller ikke komfortabel med formen på kassen :(

Etter at Panerai Radiomir 514 røk ut ble savnet etter Panerai såpass stort at jeg røk på en splitter ny 572, som tilfredsstiller alle mine kriterier til en Panerai.

IMG_2904.JPG


Panerai 572 3.jpg


IMG_3053.JPG


IMG_2949.JPG


Akkurat passe stor på 45 mm, meget slank kasse og sandwich dial uten for mye dilldall. At den i tillegg har et nokså nytt inhouse urverk med microrotor (P.4000) er heller ikke noen ulempe.

Panerai 572 4.jpg


Legger ved en link til en noe mer fyldig anmeldelse:

http://www.ablogtowatch.com/panerai...matic-pam572-watch-new-p-4000-movement-hands/

Med litt flaks blir det snart oppdatering, Speedy Tuesday LE skal i følge AD være på vei :)
 
Redigert:
Litt av hvert har jo skjedd siden sist oppdatering :rolleyes:

Denne røk ut umiddelbart, fikk ikke tatt noe ordentlig wristshot en gang.

58BD67D0-48A1-47CD-92CB-705838717764.jpeg


Jeg har i utgangspunktet konkludert med at Speedy kler alle andres håndledd enn mine. Meeeen, så var det denne da. Dette må jo være verdens flotteste Speedy:

5CDA650B-E698-459A-BCAE-856768325EFD.jpeg


Vel, vel - vi får se :eek:

I mangel av noe annet gøy fikk jeg lyst på noen litt spesielle dykkerklokker, med klare referanser til 70-tallet.

Først inn var denne artige saken:

752C1715-1D89-4539-ADBE-5E1FBA2F19CA.jpeg

CBB19432-F5B2-4775-880D-C3C3E906530A.jpeg


Som det fremgår av denne tråden https://www.tidssonen.no/forum/threads/doxa-sub-1200t-eller-aquadive-100ss.48029/ hadde jeg jo store problemer med å velge, så det ble enda en bestilling:

A2FA00EB-4D20-403B-A6AC-1F067D236B7D.jpeg


Jeg har vel egentlig slått meg litt til ro om dagen, men det dukker forhåpentligvis opp noe gøy fra min AD om ikke alt for lenge. Står vel på venteliste for det meste som Rolex produserer om dagen, så et eller annet bør vel komme min vei snart. Både SD43, Sky-Dweller og Ceratona står på ønskelisten - og ser jeg på datoen er det jo heller ikke lenge til Basel:D