Leses nå
Certina lanserer DS Action Ebba Andersson L.E.


Certina lanserer DS Action Ebba Andersson L.E.

OL-vinneren på femmila får egen spesialmodell i begrenset antall.

Forrige uke inviterte Certina til lanseringskveld i Stockholm. Anledningen var den nye DS Action Ebba Andersson Limited Edition, som ble presentert av Ebba Andersson selv.

Foran et entusiastisk publikum på Kungliga borgen, hadde den svenske skistjernen selskap av Certinas CEO, Dieter Pachener. Den nesten ferske toppsjefen var senest sentral under sommerens lansering av DS Super PH2000M.


ANNONSE


Fra Bjørndalen til Andersson

Kombinasjonen av Certina og skisport er ikke akkurat ny. Merket har pågående samarbeid med både FIS og Ski Classics, men det er noe annet norske klokkeinteresserte trolig husker best.

Jeg snakker selvfølgelig om det mangeårige partnerskapet med skiskytter Ole Einar Bjørndalen, som ble etablert i 2011.

Certina DS Ole Einar Bjørndalen Limited Edition (2014). Foto: Jon Henrik Haraldsen

Samarbeidet gav opphav til DS Podium GMT Chronograph Ole Einar Bjørndalen Limited Edition (2011), DS Ole Einar Bjørndalen Limited Edition (2014) og DS-2 Ole Einar Bjørndalen Limited Edition (2016).


ANNONSE


Til sammenligning har Ebba Andersson vært ambassadør for Certina siden 2024, og den nye modellen er hennes første.

Litt mer action

Utgangspunktet for årets nykommer er den populære DS Action i 34,5 mm størrelse. Kasse og lenke er utført i klassisk «two-tone» av rustfritt stål og gullfarget PVD, men skal dessuten symbolisere Anderssons gull- og sølvmedaljer i OL og VM. Samtidig er den blå bezelen et nikk til det svenske flagget.

Certina DS Action Ebba Andersson Limited Edition. Foto: Jon Henrik Haraldsen

Mer unikt for modellen er den særegne tallskiven med v-formet mønster, som sender tankene til snø, fiskebein og skispor. Utførelsen er imidlertid diskré, og med unntak av signaturen på baklokket oppleves linken til Andersson som estetisk subtil.

Rent teknisk drives klokken av et ETA PreciDrive-kvartsverk, som viser timer, minutter, sekunder og dato. I denne størrelsen finnes DS Action også med automatisk urverk, som fra et entusiast-perspektiv ville vært et mer interessant valg.

Til gjengjeld reflekteres forskjellen i en langt lavere pris, og med kvarts-urverk er tykkelsen nede på 10,3 mm.

Baklokket er inngravet med Anderssons signatur. Foto: Jon Henrik Haraldsen

Førsteinntrykk

DS Action er kjent for å være mye klokke for pengene, og den nye spesialmodellen er ikke noe unntak. Opplevd kvalitet er høy, og står seg godt mot sammenligning med samtlige aktører i prisklassen.

Samtidig er den feminine størrelsen på 34,5 mm, samt forbindelsen til en svensk «rival», neppe noen oppskrift på braksuksess i det norske markedet.

Likevel er det interessant å observere entusiasmen Certina viser for både prosjektet og Skandinavia. Det finnes knapt et tradisjonelt sveitsisk klokkemerke med større engasjement for vår region – og det er absolutt noe jeg kan like.

Pris og tilgjengelighet

DS Action Ebba Andersson Limited Edition slippes i kun 222 eksemplarer, som for øvrig er en referanse til 22. februar, da Andersson tok OL-gull på femmila foran Heidi Weng i Val di Fiemme tidligere i år.

Veiledende pris er satt til 6.900 kroner, og i Norge er klokken eksklusivt tilgjengelig via Certinas egen nettbutikk.

Ebba Andersson viser frem den nye spesialmodellen. Foto: Certina

Modellen har også en veldedig side. For hvert solgte eksemplar går deler av overskuddet til Svenska Skidförbundets fond «Årets Alla på snö-ledare 2027», som gir støtte til utdanning og lederutvikling for unge trenere og ledere innen vintersport i Sverige.

Mer informasjon om DS Action Ebba Andersson Limited Edition er tilgjengelig på certina.com.