Verdens mest kompliserte ur

Fantastisk imponerende stykke urmkakerkunst

Hei. Dette var veldig imponerende.

I samme åndedrag kom jeg til å tenke på Jens Olsens Verdensur, som er å se i Rådhuset i København. Noe større (det fyller et helt rom), men i samme ånd som dette, etter mitt syn.

Jens Olsens Verdensur, det er et monstrum av et pendelur, som tar opp plassen i et stort rom, men i følge Guiness Book of World Records, er dette det mest nøyaktige mekaniske ur i verden, med en anslått nøyaktighet på 0,4 sekunder på 300 år(!).
Og dette ble designet og tegnet på 20 og 30-tallet, dog først satt sammen og bygd i 40 og 50 årene. Dessverre døde Jens Olsen 10 år før uret var en realitet, men for et ettermæle han hadde skapt seg i urmakerkunsten! Uret har etter sigende verdens langsomste mekanisme, et tannhjul som bruker 25753år på en omdreining (himmelpolens vandring).
 
Der er 2 ur som ofte blir sammenliknet opp mot dette og det er det er som skrevet over Jens Olsens ur og strasbourg uret.
utsnitt fra boken :
Jens Olsen`s ur kan heller ikke klassifiseres som et kunsthåndverk slik det er offisielt definert. uret ble konstruert av Jens Olsen, men det ble profesjonelt laget av flere fagfolk i regi av Danmarks Teknologiske institutt.

på ur 4
Stjernehimmelen med ekliptikkens pol med omløpsperiode på 25800 år.
 
et år er : 365 dager 5h 48 min. 45,972 sec.
jens olsens år : 0,475 sek. for kort.
Rasmus Sørnes år: 1,685 sek. lenger
Strasbourgs år : 2,738 sek. lenger