Det finnes egne statistikker på hvordan de sveitsiske Urprodusentene disponerer pengene sine.
Utdrag av regnskapene, hvor man ser på hvor mange penger som går til Research and Development iforhold til markedsføring.
Det er ofte forholdet mellom disse 2 tallene som forteller litt om hvor interessante klokkene er, ikke minst om folkene bak er entusiaster og har kjærlighet til det de driver på med. Eller rett og slett bare er profitt jegere.
Watchtime hadde en artikkel for noen år siden hvor de hadde gått gjennom tallene over en 30 års periode eller noe slikt.
I å med at Rolex er en stiftelse så var det litt spekulasjon runde tallene deres. Men de kom godt ut iforhold til mange av de andre merkene.
De som kom dårligst ut var ikke overraskende Tag Heuer og Breitling, å det som er interessant at disse 2 var blant de mest innovative for 30-50 år siden. Både Tag Heuer (Heuer) og Breitling lå helt foran på utvikling av nøyaktig tidtaking, innovative Chronographer og rått design kom på løpende bånd.
Heldigvis har både Breitling og Tag Heuer igjen skjønt at ikke det bare nytter å bruke alle pengene på markedsføring lenger.På slutten av 80 tallet sovnet jo Breitling og Tag helt bort . Hvor mange piloter,tennis spillere og hollywood stjerner trenger vi. De brukte nesten ingen penger på Research and development men hadde enorme markedsførings budsjetter.
Tag Heuer våknet først å har de 10 siate årene brukt og bruker nå mer penger på research and development og mindre på markedsføring. Breitling har jo også kommet etter å har nå utviklet egne urverk å begynner å bli mer interessante enn de har vært de 20 siste årene.