Fremtidens klassikere

ETA-verk gjelder vel også når det kommer til Ressence? Men på den andre siden er vel ikke nødvendigvis ETA ekskluderende?

Nei, hvorfor skulle ETA-verk være ekskluderende? Eller noe som helst egentlig? Det er jo synsing på høyt plan vi driver med. :) For alt vi vet kan en obskur G-shock modell med quartz-verk være talk-of-the-day om 30-40 år.

Ta vintage f.eks.: Første Daytona ref 6239 med Valjoux 72 er vel å regne som en klassiker i dag. Det samme gjelder tidligste Breitling Navitimer ref. 806 med Valjoux 72. Valjoux 72 er som kjent "bestefaren" til ETA 7750. På 60-tallet fant man Valjoux 72 i alt fra LeJour solgt i postordrekataloger til nettopp Daytona og Navitimere. Det er kun de sistnevnte som kan regnes klassikere i dag. Klassikerstatus mer knyttet til design enn verk slik jeg ser det.
 
Ikke noe problem med ETA slik jeg ser det, men når en klokke ikke lenger er i produksjon kvalifiserer den ikke etter kriteriene jeg la til grunn. Det kan man være uenig i, men da snakker vi vel strengt tatt om en vintageklassiker?
 
  • Liker
Reaksjoner: SpaceCowboy
Jeg liker forslagene dine @SpaceCowboy. Begge to har absolutt klassikerpotensiale. Og kriteriet om å bringe noe nytt til torgs er sentralt, enten det er teknisk eller designmessig. Så må de selvsagt vise stayerevne i markedet.
 
Redigert:
  • Liker
Reaksjoner: SpaceCowboy
Rolex Cellini. En flopp i dag med dårlig salg siden få gidder ta det massive verdifallet, superettertraktet klassiker i morgen
 
  • Liker
Reaksjoner: aksgro
Tudor har vært nevnt, men av en eller annen grunn har North Flag flydd litt under radaren, og den synes jeg har klassiker-potensial. Den er forholdsvis unik, selv om den tar elementer fra klassikere, den er forholdsvis moderne, og den ligner vel egentlig ikke noe annet. In-house-verk, fornuftig størrelse og fornuftig pris trekker også opp. På stående fot, så ser jeg lite negativt med denne, kanskje bortsett fra at den er litt "skrikende".

Bilde skamløst rappet fra interweben...

150317_DSC_5091-759x500.jpg
 
Både Cellini og North Flag er interessante forslag. Cellini fordi modellen som @2JHead skriver selger lite (i forhold til Rolex' storselgere, men kanskje likevel en god del i andre markeder hvor badeklokker i mindre grad brukes sammen med dress?) og samtidig er en fast del av Rolex' lineup. North Flag fordi modellen representerer noe nytt for Tudor. Så får vi se om den er en stayer.
 
Rolex Cellini. En flopp i dag med dårlig salg siden få gidder ta det massive verdifallet, superettertraktet klassiker i morgen

Er ganske sikker på at de aller fleste klokkekjøpere ikke ofrer verditap et tanke.
Dette er vel forbeholdt en ganske liten gjeng klokke-entusiaster/flippere.;)
Grunnen er nok heller at sportsmodellene blir markedsført noe sinnsykt ift Cellini line-up'en.
Ellers hadde intet varmet mitt hjerte mer om du hadde rett.:)
 
Hva med IWC Big Pilot som fremtidig klassiker? Semi-interessant og særpreget design, og har den ikke noe historikk med Pellaton movement på de senere modellene? Lages vel fremdeles?
 
Temaet ble diskutert på TheGreyNato-podkasten en tid tilbake.
Deres liste var som følger:
Future Classics:
Bremont MBII
Tudor Pelagos
Sinn U1
IWC 3548
IWC 3536
IWC 3548-06 Cousteau LE
IWC 3717
JLC Master Compressor Diver
A Lange and Sohne
Ressence
MB&F

Kilde: https://www.thegreynato.com/